poniedziałek , 16 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

 Do końca walczą o nasze głosy

skate9

Dobiega końca wojna na plakaty, banery i hasła wyborcze.

Kocham Polskę”, „Sprawdzony Fachowiec” czy „Senator dla Grodkowa” – tak o sobie mówią kandydaci, startujący w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Tylko przy ul. Sienkiewicza w Grodkowie na ogrodzeniu zawieszono, co najmniej jedenaście banerów wyborczych. Część z nich ogranicza widoczność kierowcom wyjeżdżającym z Rynku, a kolejne z godziny na godzinę przybywają. Nie wszystkim taka kampania się najwidoczniej podoba. Swoje niezadowolenie nieznany dotąd sprawca wyraził poprzez zamalowanie twarzy startującej na posła kandydatki z ramienia PiS. Sprawą już zajmuje się grodkowska policja.

– Funkcjonariusze z komisariatu policji w Grodkowie przyjęli w dniu 14 października zgłoszenie o zniszczeniu mienia m.in. przy ul. Sienkiewicza i Warszawskiej w Grodkowie – informuje asp. sztab. Mirosław Dziadek, rzecznik brzeskiej policji.

Komitety wyborcze plakaty wywieszają, gdzie tylko się da: na drzwiach do prywatnych posesji, latarniach, drzewach, kwietnikach, oknach i witrynach sklepowych. Zarówno służby porządkowe, jak i właściciele obiektów już sprawdzają czy działania poszczególnych komitetów są prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. Kontrolujemy obecnie miejsca i urządzenia gminne, na których umieszczane są plakaty wyborcze oraz ich legalność. Jeśli powyższe plakaty lub stojaki wyborcze będą zagrażać bezpieczeństwu lub utrudniać ruch pieszym czy pojazdom, to będziemy na pewno interweniować. Także będziemy reagować na wniosek właściciela terenu, na którym został materiał zamieszczony bez jego zgody – podkreśla Paweł Borkowski, komendant Straży Miejskiej w Grodkowie.

Również kampania wyborcza nie oszczędziła zabytkowych kamienic. Na wieszanie reklam na obiektach i obszarach wpisanych do rejestru zabytków, trzeba mieć pozwolenia konserwatora zabytków. Kto bez pozwolenia umieszcza na zabytku wpisanym do rejestru: urządzenie techniczne, tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe w rozumieniu art. 2 pkt 16b i 16c ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, lub napis, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Powiatowy konserwator zabytków cały czas weryfikuje miejsca, w których mogły być zawieszone reklamy – mówi Iwona Solisz, Opolski Wojewódzki Konserwator Zbytków.

Jeszcze tylko dzisiaj można prowadzić działania zachęcające wyborców do oddania głosu na poszczególnego kandydata.

Cisza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (23/24.10). Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21.

O tym czy posłowie i senatorowie zasłużyli na reelekcję zdecydują sami wyborcy oddając na nich swój głos. Z powiatu brzeskiego posłem chce być 16 osób, w tym z gminy Grodków mamy 3 kandydatów.

Wybory parlamentarne odbędą się 25-go października. Od momentu zakończenia głosowania komitety będą miały 30 dni na posprzątanie wyborczego bałaganu.

 

Check Also

Grodków wspomina 13 grudnia 1981 [Zdjęcia]

Dziś w Grodkowie odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.