niedziela , 19 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Grodkowie i Brzegu [Zaproszenie]

Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Zobacz, co będzie się działo w Grodkowie i Brzegu podczas 28. Finału WOŚP.

Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

– 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP – Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy, jako organizacja pozarządowa, wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki.

28. Finał WOŚP to około 1750 sztabów, w tym 100 poza granicami Polski, 120 tysięcy wolontariuszy i 35 mln samoprzylepnych serduszek! Kraje, z jakich zgłoszone są Sztaby: Australia, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Rosja, Singapur, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tanzania, Węgry, Wielka Brytania.

W gminie Grodków w tym roku działają dwa sztaby WOŚP: PSP nr 3 Grodków – 85 wolontariuszy, PSP Kolnica – 20 wolontariuszy. O godz. 16:00 rozpoczną się występy i licytacje w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Ciekawe propozycje przygotował również sztab WOŚP w Brzegu.

Jak co roku, podczas styczniowej zbiórki na ulice polskich i zagranicznych miast wyruszy 120 000 wolontariuszy. Ich cechą charakterystyczną jest kolorowa puszka i identyfikator Orkiestry. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka naszej Fundacji oraz kod QR.

200 000 sztuk – tyle tekturowych skarbonek wyprodukowała dla wolontariuszy 28. Finału WOŚP Stora Enso

Aplikacja 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dostępna jest na telefony z systemem Android i IOS.

Każdy może wspomóc orkiestrę online, za co otrzyma imienne podziękowanie w formie video od Jurka Owsiaka. Wystarczy wejść na stronę – wpłacam.wosp.org.pl wybrać lub wpisać dowolną kwotę a następnie dokonać płatności, po czym wygeneruje się film, w trakcie którego wyświetli się napis w który możemy kliknąć, jeśli chcemy udostępnić film na Facebooku.

Warto zajrzeć także na specjalne WOŚP-owe licytacje na Allegro. Jedną z nich jest medal dwustronny z limitowanej kolekcji, który wybito tylko około 240 sztuk i już ich nie ma. Medal upamiętnia 70-lecie powstania Domu Kultury w Grodkowie oraz 50-lecie istnienia najstarszego festiwalu rockowego w Polsce – Muzyczna Jesień, na którym debiutowali m.in: Lady Pank, TSA, Kamil Bednarek i Ewelina Lisowska.

LICYTUJ MEDAL NA RZECZ WOŚP – 28 FINAŁ 2020

TVN Discovery Polska po raz czwarty została głównym partnerem telewizyjnym akcji. Relację z tego niezwykłego wydarzenia będzie można oglądać na antenach TVN, TVN24, TTV oraz w serwisie player.pl. O godz. 20:00, jak zawsze, zabłyśnie „Światełko do nieba”.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie odbywał się nie tylko w Polsce, ale także w blisko 100 miejscach na całym świecie. Trzy zagraniczne sztaby zostały zorganizowane także w Australii – kraju, który od tygodni zmaga się z gigantycznymi pożarami. Sztaby WOŚP zagrają w Sydney, Newport na przedmieściach Melbourne i Bennett Springs na przedmieściach Perth.

Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP, opublikował na stronie internetowej apel skierowany do australijskiej Polonii i australijskich sztabów WOŚP. Wyraził w nim swoją i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy solidarność ze wszystkimi, którzy potrzebują pomocy i walczą z klęską żywiołową. Poprosił jednocześnie organizatorów australijskich zbiórek WOŚP o to, by zebrane w tym roku środki finansowe, przekazali organizacji pozarządowej, która na miejscu pomaga ratować życie i zdrowie ofiar pożarów.

13 stycznia 2019 roku odbył się 27. Finał WOŚP, podczas którego graliśmy pod hasłem: „Pomaganie jest dziecinnie proste”, zbierając środki na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Finał ten zakończył się rekordowym wynikiem blisko 176 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek. Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego (o łącznej wartości 989 916,77 zł).

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …