poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Z ostatniej chwili

Będą rogatki na przejazdach w ciągu dróg lokalnych?

SONY DSC

Czekają na decyzję samorządów.

Kolej chce zlikwidować nieużytkowane przejazdy kolejowo-drogowe, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia prędkości pociągów.

Chodzi o przejazdy użytku niepublicznego kategorii – F, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 roku powinny być wyposażone w rogatki stale zamknięte (otwierane w razie potrzeby przez użytkowników) lub inne urządzenia zabezpieczające zgodnie z zasadami przyjętymi dla kategorii A lub B. Obecnie te przejazdy są niezabezpieczone, a pociąg musi zwalniać w tych miejscach nawet do 20 km/h.

Dlatego Opolski Zakład Linii Kolejowych wszczął procedurę administracyjną, zwracając się do opolskich gmin o dokonanie zgłoszenia, które przejazdy kat. F będą użytkowane i w jakich miejscach samorządy dokonają zmiany statusu drogi na publiczną.

Takie zawiadomienia otrzymały m.in. gminy Nysa i Grodków, a ogłoszenia pojawiły się także przy znakach drogowych, zamontowanych przed poszczególnymi przejazdami. Jeżeli opolski oddział PLK-a do 23 kwietnia nie otrzyma informacji o podjętych działaniach przez samorządy oraz zgłoszeń od osób prywatnych i firm, wówczas przejazdy zostaną zlikwidowane.

– Fizyczna likwidacja przejazdu polega na demontażu płyt przejazdowych i wykonaniu trwałego wygrodzenia przejazdu, uniemożliwiającego wjazd na przejazd. tj. przekopanie z obu stron dojazdu do przejazdu, bądź ustawienie słupków (granitowych, betonowych) lub zamontowanie na stałe. Oczywiście taki finał nastąpi po wyczerpaniu całej formalnej procedury likwidacyjnej – informuje Bohdan Ząbek, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Przy samej linii Nr 288 Nysa – Brzeg musimy uregulować sprawy dotyczące 18 przejazdów kolejowo-drogowych.

Nowelizacja rozporządzenia z ubiegłego roku wymusza na zarządcy infrastruktury uporządkowanie zagadnienia skrzyżowań toru i drogi oraz zapewnienie bezpieczeństwa przez właściwą stronę. Przejazdy, które nie zostaną rozebrane pozostaną przy tej samej kategorii bądź będą przekwalifikowane.

Check Also

Konkurs na produkt regionalny „Dobre bo lokalne”

Uprzejmie informujemy, iż w ramach projektu współpracy pt. „Dobre bo lokalne” ogłoszono konkurs skierowany do …