środa , 20 Marzec 2019
Z ostatniej chwili

Będą rogatki na przejazdach w ciągu dróg lokalnych?

SONY DSC

Czekają na decyzję samorządów.

Kolej chce zlikwidować nieużytkowane przejazdy kolejowo-drogowe, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia prędkości pociągów.

Chodzi o przejazdy użytku niepublicznego kategorii – F, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 roku powinny być wyposażone w rogatki stale zamknięte (otwierane w razie potrzeby przez użytkowników) lub inne urządzenia zabezpieczające zgodnie z zasadami przyjętymi dla kategorii A lub B. Obecnie te przejazdy są niezabezpieczone, a pociąg musi zwalniać w tych miejscach nawet do 20 km/h.

Dlatego Opolski Zakład Linii Kolejowych wszczął procedurę administracyjną, zwracając się do opolskich gmin o dokonanie zgłoszenia, które przejazdy kat. F będą użytkowane i w jakich miejscach samorządy dokonają zmiany statusu drogi na publiczną.

Takie zawiadomienia otrzymały m.in. gminy Nysa i Grodków, a ogłoszenia pojawiły się także przy znakach drogowych, zamontowanych przed poszczególnymi przejazdami. Jeżeli opolski oddział PLK-a do 23 kwietnia nie otrzyma informacji o podjętych działaniach przez samorządy oraz zgłoszeń od osób prywatnych i firm, wówczas przejazdy zostaną zlikwidowane.

– Fizyczna likwidacja przejazdu polega na demontażu płyt przejazdowych i wykonaniu trwałego wygrodzenia przejazdu, uniemożliwiającego wjazd na przejazd. tj. przekopanie z obu stron dojazdu do przejazdu, bądź ustawienie słupków (granitowych, betonowych) lub zamontowanie na stałe. Oczywiście taki finał nastąpi po wyczerpaniu całej formalnej procedury likwidacyjnej – informuje Bohdan Ząbek, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Przy samej linii Nr 288 Nysa – Brzeg musimy uregulować sprawy dotyczące 18 przejazdów kolejowo-drogowych.

Nowelizacja rozporządzenia z ubiegłego roku wymusza na zarządcy infrastruktury uporządkowanie zagadnienia skrzyżowań toru i drogi oraz zapewnienie bezpieczeństwa przez właściwą stronę. Przejazdy, które nie zostaną rozebrane pozostaną przy tej samej kategorii bądź będą przekwalifikowane.

Check Also

Przebudują schody i wejście do parku jubileuszowego

Grodkowski magistrat zapytał o koszty tej inwestycji. Wkrótce dowiemy się, kto i za jaką kwotę …