poniedziałek , 9 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Będziemy spali dłużej

W tym tygodniu przestawiamy zegarki.

W nocy z 28 na 29 października pośpimy dłużej. W tym czasie przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Ta informacja z pewnością ucieszy śpiochów. Zegarki przestawimy z godziny, 3: 00 na 2: 00, czyli będziemy spać o godzinę dłużej.

Przestawienie czasomierzy o godzinę do przodu pozwala na dłuższe korzystanie z naturalnego światła i tym samym zaoszczędzenie prądu. Sezonową zmianę czasu ze względu na oszczędność energii wymyślono już w XIX wieku, a zaczęto ją powszechnie stosować w wieku następnym. W Polsce zaczęto przesuwać zegarki już w okresie międzywojennym. Później zmianę czasu stosowano w latach 1957-64, a następnie po 1977 roku. Czas zimowy będzie funkcjonować do 24 marca 2018 roku.

Być może jest to jedna z ostatnich zmian czasu w naszym kraju. W połowie września do Sejmu wpłynął wniosek PSLu o zlikwidowanie tego procederu, który został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych. Posłowie pracują nad nowymi przepisami wprowadzającymi jeden czas przez cały rok. Czas letni miałby obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Check Also

Pałac Sulisław. Hala sportowa już oficjalnie otwarta

Nowoczesna, przestronna hala sportowa będzie służyć m.in. siatkarzom. Obiekt oficjalnie nosi nazwę „QAZAQ”.