poniedziałek , 25 Marzec 2019
Z ostatniej chwili

Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności

W miniony piątek (16 marca) uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brzeskiego wraz z nauczycielami uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Okazją do tego była IV edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności”, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Starostę Powiatu Brzeskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Konkursowe zmagania obserwowali m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ppłk Błażej Lenard, Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski, Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Mariusz Bochenek, a także przedstawiciele IPN, 1. Brzeskiego Pułku Saperów, Wojskowej Komisji Uzupełnień oraz Zakładu Karnego. Gościem specjalnym była Barbara Leonowicz-Babiak, córka Jana Leonowicza ps. „Burta”, jednego z Żołnierzy Niezłomnych. Podzieliła się ona z uczestnikami konkursu wspomnieniami z dzieciństwa, podczas którego miała okazję poznać wielu Żołnierzy Niezłomnych współpracujących z jej ojcem.

Bohaterami IV edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności” byli: gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, Jan Leonowicz ps. „Burta”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka” oraz żołnierze z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą z zakresu historii Polski i losów Żołnierzy Wyklętych. Ich odpowiedzi weryfikowało jury w składzie: ppłk Błażej Lenard z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski i pracownik kulturalno-oświatowy Zakładu Karnego w Brzegu kpt. Marcin Dorociak.

Wśród szkół gimnazjalnych najlepsi okazali się uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu, drugie miejsce zajęli reprezentanci z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzegu, a trzecie z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Zmagania szkół ponadgimnazjalnych wygrało II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu przed Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu i Liceum Ogólnokształcącym w Grodkowie. Najlepsze drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, Stowarzyszenie Odra-Niemen, WCEO w Warszawie, Nadleśnictwo Brzeg, IPN, Radio Opole i WKU Brzeg. Zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w ramach nagrody mają zapewniony wyjazd na Wileńszczyznę w okresie wakacyjnym.

Czwartą edycję konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności” zorganizowały nauczycielki z II LO Małgorzata Baranowska i Maja Borgula-Janicka.

Check Also

Narodowe obchody dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Starym Grodkowie [Zdjęcia]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, rozpoczęły się od mszy świętej w Starym Grodkowie, po …