niedziela , 19 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Brylantowe marzenia w Sulisławiu

Za nami V Festiwal Chopin – Elsner. W sali kongresowej zagrał Chris Rafael Wnuk.

W Sulisławiu ponownie zabrzmiała muzyka inspirowana utworami wielkiego grodkowianina, Józefa Elsnera na cześć jego 250. rocznicy urodzin, która przypada właśnie w tym roku. Na scenie zagrał warszawski kompozytor i pianista, autor muzyki symfonicznej, kameralnej, elektronicznej i filmowej, granej w ponad 60 krajach.

– Wybrałem utwory symfoniczne, które są bardzo rzadko grywane, bo mają olbrzymie składy i nie mają swoich wersji fortepianowych. Kompozycje nie było łatwo odnaleźć, bowiem wiele nut zaginęło, ale część z nich się zachowało. Podziwiam u Elsnera to, że potrafi fantastycznie instrumentować. Natomiast nauczyciel Chopina w sensie naukowym, nie jest jeszcze do końca opracowany i tu jest pole do popisu dla muzykologów – mówi pianista, Chris Rafael Wnuk.

Podczas koncertu publiczność usłyszała dźwięki, charakteryzujące się stylem klasycznym z elementami polskiej muzyki ludowej. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową płytę zatytułowaną „Brylantowe marzenia”, na której znalazło się siedem utworów.

Check Also

Repertuar Kina Klaps na styczeń 2020

Kraina Lodu 2/ Nadzwyczajni/ Niebieskie Chachary/ Śnieżna Paczka/ Wszystko dla mojej Matki/ Jak zostałem gangsterem. …