piątek , 6 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Chcą uratować kopickie mauzoleum

Grupa pasjonatów pragnie wyremontować przykościelne mauzoleum Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla w Kopicach.

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ten cel. Dokładne koszty będą znane po ekspertyzie rzeczoznawców. Wstępnie mówi się o kwocie między 100 a 200 tysięcy złotych.

– Na dzień dzisiejszy jest potrzeba wymiany całej drewnianej więźby w mauzoleum, choć mauzoleum wygląda z zewnątrz imponująco – informuje Maciej Mischok – jeden z sympatyków pałacu w Kopicach zaangażowany w projekt odbudowy grobowca.

Wszyscy chętni, którzy chcą wspomóc te inicjatywę mogą wpłacać środki na specjalne konto parafii w Kopicach: 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013. W tytule należy wpisać „Remont kaplicy Schaffgotschów”. Wkrótce planowane są także licytacje zdjęć i pamiątek związanych z kopickim pałacem.

A już w najbliższą niedzielę o godzinie 16 w kościele w Kopicach odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie” w reżyserii Teresy Kudyby.

Dokument otrzymał Grand Prix na Festiwalu Filmowym Mediatravel oraz nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Nieprzypadkowo zostanie zaprezentowany w Kopicach. Właśnie Tam w 1847 roku zostało założone przez ks. Dzierżona – „Księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne, które zgromadziło ponad 300 uczestników.

Check Also

38. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [Zapowiedź]