piątek , 24 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Dekomunizacja ulic w Grodkowie w toku. Wkrótce mieszkańcy wybiorą nowe nazwy

Chopina, Norwida i Brodatego – to tylko niektóre propozycje zmian nazw trzech ulic w Grodkowie.

Uczennice nyskiego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych zaproponowały też, aby ulica Fornalskiej zmieniła nazwę na Powstańców Warszawskich. Karolina Żukiewicz z Grodkowa oraz Magdalena Maślanka z Więcmierzyc napisały w tej sprawie petycję do burmistrza, wcześniej przeprowadzając ankietę na terenie miasta.

– W naszej ankiecie za zmianą nazwy tej ulicy opowiedziało się 90% badanych osób. Natomiast tylko 40% pytanych osób wiedziało, kim była i czym się zajmowała Małgorzata Fornalska – informuje Karolina Żukiewicz. – Bierzemy udział w projekcie „Przestrzeń publiczna, jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Ten temat będzie omawiany podczas najbliższej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Zmiany nazw ulic są związane z tzw. ustawą dekomunizacyjną. W drodze konsultacji społecznych mieszkańcy wybiorą nowe nazwy. Wiadomo już, że magistrat proponuje pominąć imiona.

– Otrzymaliśmy wnioski od radnych i mieszkańców. Teraz to od ich aktywności zależy, które propozycje zostaną ostatecznie uwzględnione. W tej chwili przygotowujemy się do ogłoszenia konsultacji społecznych – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Osoby mieszkające przy ulicach Zawadzkiego, Fornalskiej i Świerczewskiego będą musiały zmienić część dokumentów, np. prawa jazdy czy dowody rejestracyjne. Koszty z tym związane są pokrywane z budżetu państwa.

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …