piątek , 21 Luty 2020
Z ostatniej chwili

Dożynki Wojewódzkie w Lewinie Brzeskim. Rolnicy dziękowali za plony [Zdjęcia]

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Walcach – Koło Żywocice w kategorii koron ziarnkowych, Gościce i Puszyna w kategorii koron kłosowo-ziarnkowych – oto werdykt komisji pod przewodnictwem profesor Teresy Smolińskiej.

Do Lewina Brzeskiego przyjechało 41 delegacji opolskich gmin z koronami żniwnymi. Wioski gminy Lewin Brzeski wykonały dodatkowo 10 koron. Najpierw uczestnicy dożynek podziękowali Bogu na mszy za tegoroczne plony. Potem w kolorowym korowodzie przeszli przez miasto na stadion, gdzie mieszkańcy gminy Lewin Brzeski przygotowali dla gości poczęstunek i zabawę.

– Cieszy nas to, że ktoś bardzo poważnie podchodzi do takiej imprezy, bo to jest też dla nas ogromne wyzwanie. Dzisiaj mamy rekordową liczbę koron żniwnych z licznymi korowodami. Poprzez dożynki chcemy pokazywać swoją tożsamość, bowiem to właśnie Unia Europejska pokazuje nam różnorodność  – podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Ten wymiar życia na wsi jest wielowymiarowy. Poprzez uruchomione różne mechanizmy, nasi mieszkańcy mogą powiedzieć, że teraz żyje się im dobrze na wsi. Przez te ostatnie 15 lat zainwestowaliśmy ponad 300 milionów złotych w tereny wiejskie. Dzięki tym środkom mieszkańcy poszczególnych sołectw zrealizowali wiele projektów w sferze kultury, sportu, bioróżnorodności czy aktywizacji społecznej.

W tym roku sezon żniwny był trudny dla opolskich rolników, którzy z utęsknieniem czekali na opady deszczu. Panująca susza w różnych zakątkach Opolszczyzny spowodowała znaczące straty w uprawach.

– Tegoroczne plony nie były takie, jakich sobie oczekiwaliśmy. Mamy ziemie różnych klas w powiecie brzeskim. Były takie miejsca, gdzie w ogóle nie padało. Musimy się cieszyć z tego, co mamy i liczyć na to, że przyszłoroczne zbiory będą jeszcze większe – mówi Leszek Fornal, rolnik z Kantorowic.

W konkursie Piękna Wieś Opolska pierwsze miejsce i 20 tysięcy złotych zdobyły Gąsiorowice (gmina Jemielnica), a kolejne lokaty zajęły: Nowa Wieś Głubczycka (gm. Głubczyce) oraz ex aequo Niezdrowice (gm. Ujazd) i Skarbiszowice (gm. Tułowice).

Pierwszą nagrodę i 10 tys. zł za najlepszy projekt odnowy wsi otrzymało z kolei Wawelno (gmina Komprachcice), wyprzedzając Przysiecz (gmina Prószków) i Biedrzychowice (gmina Głogówek).

Jury wybrało również najlepszą koronę żniwną, którą w tym roku wykonały gospodynie z Gościc (gmina Paczków). Drugie miejsce przypadło sołectwu Puszyna – gm. Korfantów a trzecie miejsce przyznano miejscowości Kępnica – gm. Nysa.

– Przez dwa miesiące pięć kobiet pracowało przy tworzeniu tego wieńca. Zamieściliśmy na nim wszystko, co wokół nas urosło na polach, w sadach i ogrodach. Użyliśmy do tego m.in. pszenicy, jęczmienia, chmielu oraz ziół. Na koronie zamieściliśmy orła białego, która wkrótce zostanie przekazana naszym przyjaciołom mieszkającym na Litwie. Cieszymy się z tego sukcesu, bo jest to dla nas duża nagroda za ciężką i żmudną pracę, jaką wspólnie wykonaliśmy – mówią panie Ewa i Krystyna z Gościc.

Wyróżnienia w kategorii koron kłosowo-ziarnkowych otrzymali mieszkańcy Skorogoszczy – gm. Lewin Brzeski, Starościna – gm. Łukowic Brzeskich, Szczedrzyka – gm. Ozimek, Grabiny – gm. Niemodlin oraz Krośnicy – gm. Izbicko.

Check Also

Powiat wspiera brzeska policję. Kolejne pieniądze na patrole i poprawę bezpieczeństwa

Ponadnormatywne służby w weekendy oraz święta, a także większa liczba policyjnych patroli – to efekt …