niedziela , 18 Sierpień 2019
Z ostatniej chwili

Grodków: Inwestor rezygnuje z wejścia do podstrefy ekonomicznej

strefa2

Rada Nadzorcza Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” unieważniła przetarg, dotyczący terenu znajdującego się w grodkowskiej podstrefie.

Żeby otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WSSE „Invest-Park” zainteresowane firmy musiały spełnić trzy warunki.

– Należało wykupić od spółki specyfikację związaną z danym przetargiem oraz wpłacić wadium i złożyć ofertę w terminie od 18 grudnia do 15 lutego 2016 roku – informuje Jacek Serdeczny, z Departamentu Komunikacji i Marketingu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Tylko jedna firma odpowiedziała na nasze zaproszenie, która jak się później okazało nie spełniła w wymaganym czasie wszystkich warunków przetargowych.

Procedura przetargowa zakończyła się z wynikiem negatywnym, a to oznacza, że ponad 2, 5 hektarowa działka o wartości 612 500, 00 zł wciąż czeka na inwestorów.

Jednak firma Benix z Mroczenia nie zamierza rezygnować z planów budowy fabryki mebli na terenie gminy Grodków. Jak tłumaczy inwestor, funkcjonowanie w podstrefie jest dla nich nieopłacalne, więc są zmuszeni szukać innych alternatywnych rozwiązań.

– Wykupiliśmy specyfikację oraz opłaciliśmy kaucje na rzecz WSSE, po czym okazało się, że my, jako firma inwestująca na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie możemy rozliczać się z fiskusem na zasadach podatku liniowego, który wynosi obecnie 19%. Obowiązywałby nas podatek progresywny w wysokości 32%. Zatem obciążenia podatkowe dla całego przedsiębiorstwa wzrosłyby o 13%, a ewentualne profity z ulg podatkowych ze strefy w żaden sposób nie rekompensowałby tej różnicy. Ponadto musielibyśmy uiszczać opłatę za administrowanie, która wynosi 1, 70 zł za metr kwadratowy działki. O tych istotnych faktach zarówno nasza firma, jak i burmistrzowie Grodkowa nie zostali poinformowani przez pracowników WSSE w Wałbrzychu – wyjaśnia Krzysztof Zimny, zastępca dyrektora w firmie Benix. – Dalej chcemy inwestować w tym regionie. Obecnie prowadzimy negocjacje z innymi podmiotami, rozmowy są już zaawansowane, także spotykamy się z burmistrzami Grodkowa. Natomiast na razie nie możemy mówić o konkretach, gdyż jeszcze nie podjęto ostatecznych decyzji.

Przypomnimy, firma Benix chce wybudować na terenie gminy Grodków nowoczesną fabrykę mebli o powierzchni 5-7 000 m². W hali produkcyjnej miałaby się znaleźć szwalnia i tapicernia. Zatrudnienie ma znaleźć 200 osób, ale kolejne miejsca pracy mają wygenerować podwykonawcy realizujący zamówienia na rzecz Benixu. Inwestycja opiewa na kwotę nawet 10 milionów złotych. Wciąż nie wiadomo, gdzie i kiedy powstanie długo oczekiwana przez mieszkańców fabryka.

Check Also

Gruntowe zawody wędkarskie w Głębocku [Wyniki]

W niedzielę 11 sierpnia na zbiorniku wodnym „Głębocko – 2” rozegrano gruntowe zawody wędkarskie. Każdy …