czwartek , 27 Luty 2020
Z ostatniej chwili

Grodków. Wojewódzkie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13grudnia_2016

Tegoroczne wojewódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w niedzielę 18 grudnia.

Uroczystości w Grodkowie rozpoczną się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Następnie internowani, zaproszeni goście oraz mieszkańcy przejdą na grodkowski Rynek, gdzie u zbiegu ulic Warszawskiej i Sienkiewicza odbędzie się historyczna inscenizacja przygotowana przez grupę militarną z Wrocławia.

– Pokażemy lekcję historii, która nawiązuje do wydarzeń w kopalni Wujek – informuje Cezary Szarugiewicz, z wrocławskiej grupy militarnej. – W całej rekonstrukcji weźmie udział około 55 osób. Również wystawimy sprzęt militarny, w tym m.in. samochody opancerzone BRDM-2, samochody terenowe UAZ i GAZ oraz pojazdy typu Skot i Star.

Po inscenizacji wszyscy przemaszerują pod zakład karny. Pod pamiątkową tablicą zostaną złożone kwiaty i znicze, po czym przemówienia wygłoszą lokalne władze.

Na zakończenie obchodów w Hali Sportowej LO im. Zdzisława Zielonki zaplanowano koncerty orkiestry dętej z Żelaznej oraz pochodzącego z Nadolic Wielkich zespołu „Gieni Dutki”.

Nad tym wydarzeniem patronat honorowy sprawuje prezydent RP Andrzej Duda.

 

Check Also

Jak postępować przy podejrzeniu wystąpienia koronawirusa?

Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje informacje dotyczące postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa.