środa , 17 Lipiec 2019
Z ostatniej chwili

Grodkowski basen zostaje zamknięty

SONY DSC

Zobacz, w jakim stanie znajduje się obiekt. [Zdjęcia]

Mieszkańcy gminy Grodków będą musieli wybrać inne kąpieliska w regionie.

Jedyna miejska pływalnia w Grodkowie popada w ruinę. Jej stan techniczny nie pozwala na to, aby wpuścić do niego miłośników sportów wodnych. Miasto na razie nie znalazło pieniędzy na remont obiektu, który podczas tegorocznego sezonu letniego będzie świecić pustkami.

Dotychczas kąpielisko było doraźnie remontowane i uruchomiane na czas wakacji. Teraz nawet wykonanie doraźnych robót nie daje gwarancji, że obiekt będzie nadawał się do dalszego użytku. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie oszacował, iż na remont instalacji wodociągowej filtrującej wodę basenów, wykonanie instalacji oczyszczającej wodę studni głębinowej, wykonanie badań wody basenowej oraz zabezpieczenie w postaci zatrudnienia ratowników trzeba przeznaczyć, co najmniej 260 tysięcy złotych. Jednak wydanie tak dużej sumy pieniędzy może nie dać oczekiwanego efektu, gdyż kompleksowej modernizacji wymagają także wszystkie niecki, które są dziurawe i nieszczelne. Dlatego ze względu bezpieczeństwa OKiR postanowił zamknąć obiekt dla publiczności, który zostanie otwarty dopiero po generalnym remoncie, a na to na razie się nie zanosi.

– Szukamy teraz odpowiedzi, w jakim kierunku powinniśmy iść – przyznaje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. – W poprzednich latach chcieliśmy zrealizować pomysł remontu basenu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale nie było zainteresowania wśród inwestorów. Stąd wciąż borykamy się z tym problemem.

Do tego dochodzą jeszcze rygorystyczne warunki, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Pod koniec ubiegłego roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ma na celu zminimalizowanie zagrożeń zdrowotnych osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport czy rekreację. Dokument ten normuje częstotliwość dokonywania ręcznych pomiarów, metody analizy wody i definiuje urządzenia (fotometry i mierniki), jakimi należy wykonywać te pomiary. Zarządzający pływalniami mają czas do 2 czerwca, aby dostosować się do nowych wymogów zawartych w rozporządzeniu z dnia 9 listopada minionego roku.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy obiekt podlegający pod Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie, który zawiesza swoją działalność. Na początku maja 2014 roku zamknięto Kino Klaps, które nie może wyświetlać filmów w technologii cyfrowej. Miasto do tej pory nie znalazło w swoim budżecie około 350 tysięcy złotych na zakup niezbędnej infrastruktury.

Check Also

Grodkowskie Lato Organowe 2019 [Film]

Zobacz skrót koncertu organowego, który miał miejsce w niedzielę 14 lipca w kościele św. Michała …