niedziela , 17 Luty 2019
Z ostatniej chwili

Grodkowski dworzec ma szansę na remont

dworzec_1904

Grodków zamierza stworzyć centrum przesiadkowe. O pieniądze na ten cel nasza gmina będzie się starać wspólnie z Paczkowem.

Grodkowski dworzec i plac przed nim należy do gminy od ponad trzech lat, kiedy to PKP przekazały ten majątek na rzecz samorządu. Od tego czasu, władze miasta szukają funduszy na remonty. Do tej pory udało się przystosować część pomieszczeń na cele Straży Miejskiej oraz wyremontować część budynku, w do której przeniesiono Caritas. Jednak póki co nie poczyniono żadnych inwestycji związanych z podstawową funkcja dworca. Teraz może się to zmienić.

– Chcemy zainwestować w budowę miejsc przesiadkowych dla transportu publicznego. Myślimy o przebudowie dworca w celu zapewnienia publicznych sanitariatów, poczekalni. Również plac przed dworcem bardzo byśmy chcieli przebudować – wyjaśnia Anna Zając z wydziału inwestycji grodkowskiego magistratu.

Pieniądze na ten cel gmina planuje pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego – konkretnie, w ramach działań dotyczących tak zwanej strategii niskoemisyjnej. Budowa centrum przesiadkowego ma zachęcić ludzi do zrezygnowania z samochodów na rzecz podróży komunikacją zbiorową, co w konsekwencji przełoży się na zmniejszenie ilości wydzielanych do atmosfery gazów cieplarnianych.

Dodatkowo, mieszkańców ma zachęcić parking typu Park & Ride, czyli „parkuj i jedź” zlokalizowany przy grodkowskim dworcu. To rozwiązanie dość popularne w dużych miastach, obecnie staje się coraz bardziej powszechne także w mniejszych miejscowościach.

Przypomnijmy, że już niebawem ma się rozpocząć remont linii kolejowej z Nysy do Brzegu. Modernizacja samego dworca mogłaby więc idealnie zgrać się w działaniami ze strony kolei.

Oprócz tego, gmina przymierza się także do budowy ścieżki rowerowej w kierunku Gałązczyc (jej trasa ma biec wzdłuż rozebranej linii kolejowej do Strzelina) oraz zatoki autobusowej na rynku.

Skąd pomysł, by o pieniądze starać się wspólnie z Paczkowem? W ostatnim czasie promowane są projekty składane we współpracy przez różne jednostki. Dodatkowo Paczków także planuje stworzenie podobnego obiektu. Jeżeli gminom uda się wspólnie pozyskać pieniądze, grodkowski dworzec będzie mógł wreszcie stać się prawdziwą wizytówką miasta.

Check Also

IV Sesja Rady Miejskiej w Grodkowie

Zobacz program obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Grodkowie. Kadencja 2018-2023.