niedziela , 19 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Grodkowski Ratusz po remoncie. Wkrótce otwarcie [Zdjęcia]

W czwartek 9 stycznia każdy będzie mógł zobaczyć, jak wygląda od środka, później wprowadzą się tam organizacje pozarządowe.

Zakończył się trwający od 2018 roku remont grodkowskiego ratusza. W czwartek 9 stycznia o godzinie 14⁰⁰  władze miasta zapraszają do zwiedzania budynku, chętni będą mieli okazję zajrzeć w każdy zakamarek wyremontowanego budynku.

– W Ratuszu będzie funkcjonowała biblioteka, czytelnia, izba pamięci oraz sala ślubów, do której prowadzi oddzielne, boczne wejście. W tym miejscu kolejne lokale zostaną przeznaczone dla różnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Natomiast na drugim piętrze chcemy utworzyć dzienny dom dla seniorów – informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Wyremontowana powierzchnia obiektu wynosi 1 961, 67 m². Odnowione zostały piwnice oraz pomieszczenia znajdujące się na parterze, dwóch piętrach i na poddaszu. Pracami objęto północną ścianę klatki, kryjącą mury obwodowe wieży gotyckiej, ściany boczne oraz murowane dusze na których wsparto biegi schodów. W Ratuszu znajdziemy nowoczesne toalety oraz pomieszczenia gospodarcze, socjalne i biurowe. Wyeliminowano wiele barier architektonicznych uniemożliwiających poruszanie się po infrastrukturze Ratusza osobom niepełnosprawnym.

W skrzydle wschodnim pojawiła się winda o udźwigu 630 kg i wymiarach 1,2 m x 1,25 m x 2,10 m, która może przewieźć maksymalnie 8 osób. Posiada napęd elektryczny cierny i zatrzymuje się na 3 przystankach. W kabinie zainstalowano wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy informacje o kierunku jazdy oraz przyciski z opisem Braille.

W skrzydle zachodnim zlikwidowano nieużytkowane od wielu lat piece kaflowe a także wybudowano nową instalację c.o. Również wykonano nowe ścianki działowe, sufity podwieszane, posadzki i ciągi wentylacyjne.

Ściany i sklepienia zostały pomalowane w kolorze starej bieli oraz przywrócono klasycystyczne malowanie wewnętrznej stolarki drzwiowej w kolorze kremowo-białym.

Dodatkowo odtworzono detale architektoniczne, takie jak heraldyczny kartusz z 1551 roku. Płyta Baltazara Promnitza zyskała nowe życie i z pewnością na wejściu przyciągnie uwagę turystów. Znajdują się na niej herby Nysy, Śląska oraz rodu Promnitzów.

Prace budowlane zrealizowała grodkowska firma „Wasbud”. Inwestycja została zrealizowana z programu RPO Województwa Opolskiego i pochłonęła około 6,2 mln zł, z czego ponad 2,5 mln zł pochodzi z programu EFRR i budżetu państwa.

Program otwarcia Ratusza w Grodkowie – 09 stycznia 2020r., godz. 14:00:

  • oficjalne przecięcie wstęgi pod Ratuszem
  • powitanie gości przez dyrektora MiGBP w Grodkowie – II piętro, sala wystawiennicza, Dział Edukacji Regionalnej
  • koncert zespołu „Zagubieni w intencjach”
  • wystąpienie Burmistrza – Marka Antoniewicza
  • wręczenie odznaczeń – „Przyjaciel biblioteki”
  • prezentacja multimedialna
  • otwarcie wystawy „Ratusz, budynek z historią”
  • zwiedzanie obiektu

 

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …