środa , 20 Luty 2019
Z ostatniej chwili

Jak 500+ działa w Grodkowie?

jedenprocent

Program Rodzina 500 plus działa już od pół roku. Postanowiliśmy sprawdzić, jak realizowany jest w Grodkowie.

Za obsługę wniosków w grodkowskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiadają cztery osoby. Oprócz wspomnianego programu, zajmują się one także pozostałymi świadczeniami, takimi jak fundusz alimentacyjny.

W naszej gminie z programu korzysta obecnie 1185 rodzin. Od kwietnia do września wypłacono łącznie prawie 5 318 800 PLN. Najwyższe comiesięczne świadczenie w naszej gminie wynosi aż 3500 złotych (przyznane zostało na siedmioro dzieci).

Jednak nie każdy złożony wniosek gwarantuje automatycznie przyznanie pieniędzy:

– Nie wszystkie rodziny, które złożyły wnioski dostały to wsparcie […] bo to zależne było od dochodu na pierwsze dziecko – tłumaczy Elżbieta Bieniek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodkowie.

Dotychczas 26 złożonych wniosków nie spełniało kryteriów przyznania dodatku.

Z różnych zakątków Polski docierają co jakiś czas sygnały mówiące o tym, że samorządy mają problemy z zapewnieniem środków na obsługę programu. Póki co, nie dotarły one jednak do Grodkowa:

– Nie borykamy się z tymi problemami […] Nie mamy problemów z otrzymaniem środków pieniężnych na wypłatę świadczeń – wyjaśnia Elżbieta Bieniek.

I dodaje, że najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania wniosku jest błędne wpisanie pierwszego dziecka:

– Tym pierwszym dzieckiem tutaj jest właśnie najstarsze dziecko do 18. roku życia, natomiast wnioskodawca wpisuje najmłodsze dziecko.

Jak nas jednak zapewniono, pracownicy OPS-u służą pomocą przy uzupełnianiu lub poprawianiu wniosków.

Check Also

IV Sesja Rady Miejskiej w Grodkowie

Zobacz program obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Grodkowie. Kadencja 2018-2023.