niedziela , 17 Luty 2019
Z ostatniej chwili

Kopicki pałac na pocztówkach i zdjęciach

SONY DSC

Imponującą kolekcję zdjęć i pocztówek można podziwiać w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej do 30 listopada tego roku.

W parku otaczającym pałac śląskiego kopciuszka znajdowało się kiedyś ponad 1340 rzeźb. Większość z nich zniszczono, rozkradziono lub przekazano do innych placówek. Również nie zabrakło unikatowych mostków i fontann. Dziś ten obiekt popada w ruinę, kolejne dni mijają a o remoncie założenia pałacowo-ogrodowego w Kopicach wciąż można tylko pomarzyć. Dlatego historyk pochodzący z Katowic, poprzez wystawy swoich zbiorów w całej Polsce społecznie stara się zwrócić uwagę na niszczenie zabytku i bezpowrotną jego utratę. Niezwykłe eksponaty zebrane w ciągu ostatnich 25 lat już można podziwiać w grodkowskim Ratuszu. Najstarszy z nich pochodzi z 1863 roku.

– Będąc młodym człowiekiem, nie mając wówczas jeszcze rodziny poświęcałem się swojej pasji, którą jest miłość do zabytku w Kopicach. Zbierałem głównie pocztówki i zdjęcia, które kupowałem bądź nabywałem u najstarszych znajomych. Dziś kolekcja liczy około 200 sztuk. Do tego posiadam jeszcze książki o historii Kopic – mówi śląski pasjonat Maciej Mischok. – Wierzę, że dzięki takim wystawom i osobom, jak ja, w końcu uda się uratować zamek w Kopicach. Jednak należy podkreślić, że tutaj jest potrzebna osoba/fundacja, która będzie dysponowała większymi środkami niż 5 milionów złotych. Na pomoc Unii Europejskiej w tym zakresie już nie można liczyć, ponieważ wszystkie dotacje na te cele zostały już wykorzystane.

Wystawę zbiorów Macieja Mischoka można oglądać codziennie od wtorku do piątku, w godzinach pracy Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej. Wstęp wolny.

Check Also

IV Sesja Rady Miejskiej w Grodkowie

Zobacz program obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Grodkowie. Kadencja 2018-2023.