wtorek , 28 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Mieszkanka Brzegu straciła pieniądze

Oszuści podszywali się pod policjantów.

45 tysięcy złotych straciła mieszkanka Brzegu. Trzy osoby podające się za policjantów i prokuratora wyłudziły od 64-latki oszczędności. Mieszkanka Brzegu odebrała telefon. Po drugiej stronie usłyszała kobiecy głos, który przywitał ją słowami: „Dzień dobry, proszę powiedzieć dlaczego nie stawiła się Pani na przesłuchaniu w komendzie”. Taki początek miała historia, która okazała się oszustwem.

Kobieta podająca się za policjantkę powiedziała 64-latce, że jej oszczędności w banku są zagrożone atakiem hakerów. Aby ich nie stracić musi wszystkie pieniądze wypłacić i zlikwidować swoje lokaty. Dla wiarygodności tej historii „policjantka” połączyła kobietę z innym „policjantem”, a następnie z „prokuratorem”. Te osoby utwierdziły mieszkankę Brzegu, że historia jest prawdziwa.

64-latka wybrała wszystkie swoje oszczędności i cały czas telefonicznie instruowana przez „prokuratora” położyła pieniądze przy wskazanym samochodzie zaparkowanym na pobliskim podwórzu. W ten sposób kobieta straciła 45 000 złotych.

Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Nigdy nie też nie działają w taki sposób jak został opisany. Pamiętajmy aby się połączyć z numerem alarmowy w celu sprawdzenia wiarygodności przedstawionej historii najpierw musimy zakończyć dotychczasowe połączenie. Łączymy się z numerem alarmowym np. 997 czy 112 sami ze swojego aparatu, a nie za pośrednictwem osoby do nas dzwoniącej.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o tym, ile mamy pieniędzy. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu, wywieranej przez oszustów. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, natychmiast zakończmy rozmowę i o wszystkim poinformujmy policję.

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …