piątek , 24 Maj 2019
Z ostatniej chwili

Na tej drodze jazda będzie bezpieczniejsza

Trwa remont czterokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej w Gnojnej.

Inwestycja pochłonie ponad 2,6 mln złotych.

Gnojna to najbardziej kręta wioska w gminie Grodków. Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 378 w kierunku na Strzelin. Na czterokilometrowym odcinku drogi porusza się mnóstwo ciężarówek, które często nie mogą się minąć, niszcząc przy tym pobocza i ogrodzenia prywatnych posesji. W sołectwie nie ma nawet chodników, więc, aby dojść do szkoły dzieci muszą poruszać się środkiem jezdni lub iść po rowach melioracyjnych.

Opolski samorząd wycofał się z planów budowy obwodnicy Gnojnej, choć na stworzenie dokumentacji, która straciła już ważność gmina Grodków dołożyła około 200 tysięcy złotych.

– Na obwodnicę nas nie stać, ale wykonamy takie prace, które poprawią bezpieczeństwo w tej miejscowości – mówi Tomasz Kostuś, członek zarządu województwa opolskiego.

Zadanie obejmuje m.in. wymianę i wzmocnienie warstw konstrukcyjnych, utwardzenie i poszerzenie do szerokości 5, 50 m poboczy, przebudowę dwóch zatok autobusowych oraz budowę chodników. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wybrał już firmę, która przebuduje ten niebezpieczny ciąg komunikacyjny. W przetargu startowało dziewięć przedsiębiorstw. Najlepszą ofertę złożyła firma DROG-Bud z Częstochowy, która za 2.623.040,31 zł brutto, w ciągu czterech miesięcy zmodernizuje drogę. Środki na realizację tego zadania pochodzić będą z budżetu państwa i Opolszczyzny.

Przypomnijmy, kierowcy pojazdów o masie powyżej 10 ton nie mogą jechać do Strzelina przez Lubcz i Gnojną. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wprowadził objazd drogi wojewódzkiej nr 378 o długości 35 kilometrów, który będzie obowiązywał, co najmniej do 2016 roku.

Check Also

Wspieramy strażaków. Przyjdź na piknik

W najbliższą niedzielę 26 maja odbędzie się piknik kulinarny, podczas którego będą zbierane środki na …