niedziela , 15 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Narodowe obchody dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Starym Grodkowie [Zdjęcia]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, rozpoczęły się od mszy świętej w Starym Grodkowie, po czym uczestnicy tego wydarzenia przeszli na polanę śmierci, gdzie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty pod powstającym pomnikiem.

– Spotykamy się po to, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Gromadzimy się po to, żeby powiedzieć, że pamiętamy o tych, którzy na tej polanie zginęli. Jednocześnie możemy obserwować postępy prac przy budowie pomnika ku czci żołnierzy oddziału Bartka. Bardzo mi zależało na tym, żeby to było miejsce inne, żeby każdego, który tu przyjdzie to miejsce zainteresowało i poruszyło. Chcemy w ten sposób pokazać tą przestrzeń w odniesieniu do tych zdarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Dlatego możemy tutaj zobaczyć fragment baraku a przed nim stoi krzyż na czele, którego umieściliśmy historyczne znaki odnajdywane wcześniej podczas poszukiwań – mówi Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wkrótce na betonowych płaszczyznach staną kamienie upamiętniające miejsca, gdzie znaleziono szczątki a w środku baraku, w pancernych przestrzeniach szklanych znajdą się jeszcze zdjęcia maszerujących żołnierzy z oddziału Bartka. Zakończenie prac przy budowie pomnika w Starym Grodkowie i jego odsłonięcie zaplanowano na przełom maja/czerwca tego roku. W uroczystościach mają wziąć udział władze państwowe.

Check Also

Strażacy z Ukrainy odwiedzili Opolszczyznę

Strażacy ochotnicy z obwodu iwanofrankiwskiego na Ukrainie chcą dalej współpracować z kolegami z województwa opolskiego. …