czwartek , 24 Październik 2019
Z ostatniej chwili

Nie wszystkie zapewnią bezpieczeństwo na drogach

odblask

Co dziesiąty odblask spełnia wymagania – wynika z kontroli Inspekcji Handlowej.

Zgodnie z przepisami, wszyscy piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych. Niestety dostępne na rynku odblaski w zdecydowanej większości nie spełniają wymagań.

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji Inspekcja Handlowa zbadała odblaski sprzedawane na terenie całego kraju. Inspektorzy sprawdzali, czy są właściwie oznakowane, odporne na upadki i deszcz. Badania laboratoryjne przeprowadziło akredytowane laboratorium Instytutu Transportu Samochodowego.

Kontrola wykazała, że na rynku dominują głównie gadżety, które przypominają odblaski, ale nie powinny być używane na drogach. Nie spełniają podstawowych wymagań do do wielkości (min. 15 cm kwadratowych, właściwości powierzchni odbijającej światło oraz odporności.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 113 przedsiębiorców (producentów, importerów, detalistów i sklepy wielkopowierzchniowe.) Zakwestionowano blisko 90 proc spośród 226 sprawdzonych partii produktów.

Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie odblasków? Przede wszystkim na to, czy został na nich umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy została dołączona instrukcja użytkowania. W przypadku elementów przytwierdzonych na stałe do odzieży należy sprawdzać, czy powierzchnia odblaskowa nie wytarła się. Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda (dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych), należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.

Check Also

Fuszerka na ścieżce rowerowej prowadzącej do Sulisławia i Gałązczyc [Zdjęcia]

Liczy sobie ponad pięć kilometrów długości, ma 3 m szerokości, kosztowała ponad 1,7 mln złotych. …