poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Z ostatniej chwili

Nie wypalajmy traw

Ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „STOP pożarom traw!”.

Kampanię prowadzą wspólnie: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Ma ona zmniejszyć liczbę pożarów traw oraz podnieść świadomość ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Akcja ma trafić do szkół, mieszkańców terenów wiejskich oraz właścicieli ogródków działkowych.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.

W 2015 roku w Polsce doszło do blisko 83 tysięcy pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju! Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Strażacy gasili już 5336 pożarów traw i nieużytków. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób a 141 zostało rannych.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

 

Check Also

Konkurs na produkt regionalny „Dobre bo lokalne”

Uprzejmie informujemy, iż w ramach projektu współpracy pt. „Dobre bo lokalne” ogłoszono konkurs skierowany do …