czwartek , 17 Październik 2019
Z ostatniej chwili

Niecodzienne zjawisko nad Grodkowem

k2

Księżyc przechodzi do fazy nowiu.

W środę 13 maja około godz. 11 w Grodkowie można było zauważyć na niebie jednocześnie słońce oraz księżyc. Takie zjawisko znów będzie można obserwować za około miesiąc.

Księżyc widoczny przed południem to niecodzienny widok, który mogliśmy wczoraj zaobserwować. Księżyc jest już po ostatniej kwadrze i zbliża się do fazy nowiu.

– Do tego czasu, z każdym dniem księżyc będzie o danej godzinie (np. 11: 00) coraz bliżej tarczy słońca – będzie się zbliżał o około 12 stopni dziennie. Jednocześnie będzie coraz węższy – wyjaśnia Paweł Ziemnicki, z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Nów nastąpi już w najbliższy poniedziałek 18 maja. Wtedy księżyca nie zobaczymy, ponieważ w stronę ziemi kieruje on swoją nieoświetloną przez słońce półkulę. Po nowiu księżyc oddala się od słońca z kolejnymi dniami i staje się coraz szerszy. Po 7, 5 dniach od nowiu jest pierwsza kwadra.

– Na niebie widoczna będzie prawa połowa świetlistej tarczy (podobna do litery „D”). Księżyc będzie oddalony od słońca o 90 stopni, którego na niebie będzie można podziwiać w drugiej części dnia i pierwszej połowie nocy – dodaje Ziemnicki.

Następnie księżyc będzie „grubiał” aż do pełni – wtedy zostanie odsłonięta cała tarcza, a jego odległość od słońca wyniesie 180 stopni. Oznacza to, że wschodzi z zachodem słońca i nie znika z nieba przez całą noc aż do wschodu słońca. Po tygodniu od pełni następuje ostatnia kwadra. Odległość pomiędzy księżycem a słońcem znów wynosi 90 stopni, ale układ tarcz jest już zupełnie inny. W tej fazie księżyc jest na niebie widoczny w drugiej połowie nocy i pierwszej połowie dnia. Ma on kształt wypełnionej litery „C” – widzimy lewą połowę tarczy. Cykl przejścia księżyca przez wszystkie fazy – od nowiu do nowiu, to w przybliżeniu 29, 5 dnia.  

Check Also

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019: kto wchodzi z opolskich list?

Tak głosowali mieszkańcy Opolszczyzny na 138 kandydatów do Sejmu. Spośród nich mandaty otrzymało 12 osób. …