środa , 17 Lipiec 2019
Z ostatniej chwili

Nowe pociągi na Opolszczyźnie

SONY DSC

Zobacz, jaki „Impuls” będzie woził pasażerów pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Wrocławiem.

Nowoczesny „Impuls” na opolskich torach rozwinie prędkość do 160 km/h.

Województwo Opolskie zamówiło pięć trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Impuls 36WE, z opcją na dostawę kolejnych dwóch pojazdów. Pierwszy z nich przyjedzie z Nowego Sącza do Opola już w połowie czerwca, a produkcję ostatniego pociągu Newag zakończy w 2018 roku.

Nowosądecki Newag już wyprodukował pierwszego Impulsa dla Opolszczyzny, który na początku maja pojedzie na testy do Żmigrodu w celu uzyskania homologacji.

– EZT typu Impuls znajduje się w końcowej fazie montażu. Trwają zaawansowane prace, które pozwolą uruchomić pojazd – informuje Agata Chwastowicz, z biura rzecznika prasowego Newagu. – Wszystkie zamówione przez Urząd Marszałkowski w Opolu pojazdy będą wykonane w jednakowej malaturze zewnętrznej. Również fotele i tapicerka będzie taka sama, jak w pierwszym Impulsie.

Opolskie Impulsy będą pierwszymi w kraju pojazdami, które będą wyposażone w system ETCS poziomu 2 oraz będą zgodne z Techniczną Specyfikacją Interoperacyjności. Pociąg wybudowany przez Newag będzie woził podróżnych z Kędzierzyna-Koźla do Wrocławia. Jego długość wynosi 58 400 mm. Jest wyposażony m.in. w gniazdka elektryczne AC 230V, miejsca do przewozu rowerów, bezpłatny bezprzewodowy Internet „WiFi”, monitoring, dwa wózki napędowe i dwa wózki toczne. Posiada cztery silniki trakcyjne o łącznej mocy 1 600 kW pozwalające na rozwinięcie prędkości do 160 km/h. Może zabrać 330 osób, w tym 170 podróżnych znajdzie miejsce siedzące. Każdy nowoczesny Impuls jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz posiada nowoczesną informację pasażerską w systemie audio-video.

Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa opolskiego i budżetu państwa, funduszu kolejowego, rezerwy celowej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020, z którego dofinansowanie wyniesie 15, 5 mln euro. Wartość tego zadania to ponad 88 mln złotych.

Check Also

Grodkowskie Lato Organowe 2019 [Film]

Zobacz skrót koncertu organowego, który miał miejsce w niedzielę 14 lipca w kościele św. Michała …