niedziela , 17 Luty 2019
Z ostatniej chwili

O historii kościoła ewangelickiego

kurnatowski_003

„Czego nie wiesz o Grodkowie” to nowy cykl spotkań organizowanych przez miejską bibliotekę.

We wtorek odbyło się pierwsze z nich. Podczas niego poruszono kwestię ruin kościoła ewangelickiego, a przewodnikiem po zabytku był Stanisław Kurnatowski – właściciel firmy budowlanej, która przed trzema laty wykonywała remont zabezpieczający wieży świątyni.

– Wieża po prostu była bardzo zniszczona. W poziomie gzymsów trzymała się na „opatrzności Bożej” i na jednym słupie – wspomina Stanisław Kurnatowski.

Obecni mogli zobaczyć bogatą dokumentację zdjęciową zarówno ze współczesnych prac, jak i tych dokonywanych w latach 70. I 90.

Duże zainteresowanie wzbudziła zawartość kuli umieszczonej na szczycie wieży. Jednak okazało się, że ktoś uprzedził budowlańców i dotarł do niej na własną rękę:

– Kula ta była opróżniona przez – nazwijmy – zbieraczy zabytków […] Została obrabowana, no, ileś lat temu. Natomiast dokumenty z tej kuli znalazły się gdzieś w jakimś dziwnym miejscu […] burmistrz je odnalazł i przekazał do muzeum w Brzegu […] pod kulą była zawieszona, kawałek liny alpinistycznej, czyli byli to ludzie, którzy mieli doświadczenie we wchodzeniu na takie niebezpieczne obiekty – dodaje Stanisław Kurnatowski.

Biblioteka zapowiada kolejne spotkania w ramach cyklu.

Check Also

IV Sesja Rady Miejskiej w Grodkowie

Zobacz program obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Grodkowie. Kadencja 2018-2023.