poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Z ostatniej chwili

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Grodkowie

Dzisiaj po godz. 11.00 przed zakładem karnym w Grodkowie rozpoczęły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. To już jedenaste spotkanie internowanych w tym miejscu.

W uroczystościach brali udział m.in. wojewoda opolski Adrian Czubak, wójt gminy Skoroszyce Barbara Dybczak, a także działacze Solidarności i politycy PiS.

– W tym okresie byłam początkującą studentką jednej z uczelni wrocławskich. Osobą, która stała z boku polityki, dlatego niedokładnie wszystko rozumiałam. Natomiast dobrze pamiętam ten niedzielny poranek i gonitwę w mojej głowie. Wówczas nie kursowały autobusy i tramwaje, na ulicach mijałam czołgi i żołnierzy, do domu nie dojechałam. Dziś po wielu latach potrafię i doceniam, to, co razem wspólnym wysiłkiem i trudem osiągnęliśmy. Wiem, jak ważny jest dom i rodzina. To dzisiaj ja jestem mamą, do której wracają dzieci – powiedziała Barbara Dybczak, wójt Skoroszyc.

W tym roku zabrakło historycznych pokazów w centrum Grodkowa. Natomiast na ogrodzeniu więzienia zawisły historyczne napisy, a pod tablicą upamiętniającą grudniowe wydarzenia z lat osiemdziesiątych złożono kwiaty i znicze.

– W przyszłym roku powrócimy do rekonstrukcji historycznych, które doskonale się wpisują w historię naszego miasta. Uroczystości, które planujemy w 2018 roku wkomponujemy w obchody 750-lecia istnienia Grodkowa – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

W grodkowskim zakładzie karnym podczas stanu wojennego przebywało 440 internowanych. Na obchody 36. rocznicy przybyło tylko dwóch z nich.

Check Also

Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na Dzień Otwarty