czwartek , 17 Październik 2019
Z ostatniej chwili

Odpoczywali w Starym Borku

Morze 006

Organizatorem wyjazdu był Gminny Zarząd Szkół i Przedszkoli w Grodkowie.

Od 26 czerwca do 3 lipca 2016r. uczniowie gminy Grodków przebywali w Starym Borku koło Kołobrzegu wraz z opiekunami p. Jadwigą Demską, p. Beatą Dudą, ks. Zbigniewem Goźlińskim, p. Dorotą Muziewicz i p. Jackiem Muziewiczem.

Mieszkaliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym znajdującym się w uroczej wsi Stary Borek, która leży w pobliżu małego jeziorka. Jest to piękna, ekologiczna wieś otoczona lasami, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Kołobrzeg.

Na miejscu mieliśmy do dyspozycji stołówkę, świetlicę, boisko do gry, miejsce na ognisko, salę telewizyjną. Cisza, spokój oraz pyszna domowa kuchnia pozwalały uczniom wspaniale wypoczywać po całodziennych wędrówkach, kąpielach morskich i słonecznych.

Każdy dzień pobytu w Starym Borku przynosił wiele wrażeń. Uczestnicy kolonii codziennie aktywnie spędzali czas na plaży poprzez zajęcia sportowo- rekreacyjne, kąpiel, spacery brzegiem morza lub zabawy w piasku.

Odbyliśmy całodniową wycieczkę do Kołobrzegu. To największe i najpiękniejsze polskie uzdrowisko o niezrównanym uroku i bogatej historii. Spacerując ulicami Kołobrzegu wraz z przewodnikiem, zapoznaliśmy się z licznymi zabytkami. Wśród nich była m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz, Pomnik Zaślubin Polski z morzem upamiętniający uroczystość Zaślubin Polski z Bałtykiem, Pomnik Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu. Postawiono go w 2000 roku z okazji jubileuszu kołobrzeskiego biskupstwa. Jest to najprawdopodobniej pierwszy pomnik, jaki powstał z wizerunkiem Benedykta XVI.

Niesamowitą lekcję historii przeżyli uczniowie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. „Dzieje oręża polskiego” to ekspozycja ułożona chronologicznie , prezentująca zbiory militarne od okresu średniowiecza do współczesności. Muzeum to posiada najbogatszą w Polsce kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej. Pod opieką przewodnika pogłębiali swoją wiedzę na temat historii broni. Atrakcją był również spacer po molo. Molo w Kołobrzegu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli, a występujące iluminacje świetlne na długo zapadają w pamięć.

Odbyliśmy również bardzo ciekawą wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku od Kołobrzegu aż po Międzyzdroje!  Zaczynając od okolic Kołobrzegu i Wybrzeża Zachodniego z zabytkowymi miasteczkami, wiejskimi kościółkami i wioskami rybackimi na czele z Mrzeżynem, Pogorzelicą, Niechorzem, Rewalem, Trzęsaczem, Pustkowem, Pobierowem , Dziwnówkiem, Dziwnowem, Międzywodziem, Wisełką dotarliśmy do wyspy Wolin i Wolińskiego Parku Narodowego. Zachwyciliśmy się wysokim, urwistym, klifowym wybrzeżem i urzekającą zmiennością krajobrazów.

Będąc w Międzyzdrojach, rozpoczęliśmy wędrówkę po słynnej Promenadzie Gwiazd z odciśniętymi dłońmi wybitnych polskich aktorów, 400 metrowym molem i niezwykłymi widokami na morski, klifowy pejzaż wybrzeża wolińskiego. Za Międzyzdrojami czekało na nas piękne jezioro położone w Wapnicy. Jest ono jedną z największych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego niecodzienna, turkusowa barwa pochodzi od zalegających na dnie złóż kredy – jezioro to jest bowiem zatopioną kopalnią tego surowca. W najgłębszym miejscu ma ono 21 metrów głębokości.

Czas spędzony przez uczniów na kolonii minął bardzo szybko ze względu na atrakcyjny program pobytu. Właściciele Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Starym Borku oraz opiekunowie starali się, aby dzieciom niczego podczas wyjazdu nie brakowało. Służyli fachową pomocą, gościnnością, wygodą, dobrą atmosferą oraz bezpieczeństwem w każdej sferze swej działalności. Zapewnili bogaty wachlarz atrakcji i rozrywek w postaci dyskotek, ogniska, stref kibica i wycieczek.

Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Wypoczynek ten okazał się też bardzo dobrym sposobem na integrację zespołów z różnych szkół naszej gminy. Dzieci na zawsze zapamiętają mile spędzony czas.

Wyjazd ten stanowił nie tylko wypoczynek, oderwanie od realiów codzienności, ale również dobrą zabawę, lekcję przyrody, geografii, historii i sportu. Spędzony w ten sposób czas stanowił niezwykłą przygodę i pozostawił niezapomniane wrażenia.

Beata Duda

Check Also

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019: kto wchodzi z opolskich list?

Tak głosowali mieszkańcy Opolszczyzny na 138 kandydatów do Sejmu. Spośród nich mandaty otrzymało 12 osób. …