sobota , 25 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Opole-Nysa. Kończy się remont linii kolejowej. Pociągi pojadą szybciej

Od 15 grudnia czas przejazdu z Nysy do Opola skróci się o 20 minut i zajmie około godziny. Mieszkańcy Nysy zyskają też nowy przystanek – Nysa Wschodnia.

Warta ponad 120 mln zł inwestycja jest na końcowym etapie. Wszystkie prace mają potrwać do drugiego kwartału 2020 roku. Czas przejazdu pomiędzy Nysą a Opolem ma się skrócić wtedy do 55 minut.

Właśnie zakończyła się budowa nowego przystanku Nysa Wschodnia. Od 15 grudnia – przy okazji zmiany rozkładu jazdy – będzie on dostępny dla pasażerów. Prowadzi na niego pochylnia umożliwiająca dostęp wszystkim pasażerom. Usytuowany jest obok przejazdu na ul. Morcinka.

– Pokazujemy, że te prace są prowadzone z wielkim rozmachem. W przypadku szlaku Nysa – Opole oddamy do użytku trzy nowe miejsca, z których podróżni będą mogli korzystać. Pierwszy przystanek to właśnie Nysa Wschodnia, kolejne dwa, w Goszczowicach i Kubicach, zostaną otwarte po korekcie rozkładu jazdy w czerwcu 2020 roku – informuje Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

W ramach remontu odcinka Opole-Nysa robotnicy wymienili prawie 50 kilometrów torów, przebudowali 59 przejazdów kolejowo-drogowych, 6 mostów i 81 przepustów pod torami.

– Ten odcinek jest włączony do sieci Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plan zakłada, że w przyszłości w 2,5 godziny pasażer ma dojechać z tego miejsca na nowoczesne lotnisko. Trasa ma przebiegać z Kłodzka przez Nysę do Opola i dalej do Warszawy przez Częstochowę. Niewykluczone, że będzie konieczność w niektórych miejscach budowy mijanek czy elektryfikacji poszczególnych odcinków – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. – W tej chwili jesteśmy po konsultacjach regionalnych na poziomie całego kraju. Wydaje mi się, że pierwsze wnioski będą znane w pierwszym półroczu 2020 roku i wówczas będzie można planować, w którym kierunku te inwestycje mają iść. Założeniem projektu jest to, żeby pociągi poruszały się z prędkością do 240 km/h, a docelowo nawet do 350 km/h.

 

Check Also

Wielkie serce dla orkiestry

Vouchery, przedmioty kolekcjonerskie, kosz pyszności czy gadżety promocyjne przekazane przez zarząd województwa opolskiego i przewodniczącego …