niedziela , 15 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Opolskie z projektem uchwały antysmogowej

Województwo opolskie, jako trzecie w kraju chce przyjąć uchwałę „antysmogową”, która ma na celu poprawę jakości powietrza w regionie.

Założenia dokumentu zostały zaprezentowane podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim. Głosowanie nad przyjęciem nowego prawa lokalnego ma nastąpić podczas sesji Sejmiku 26 września. Jeśli radni opowiedzą się za przyjęciem uchwały, wejdzie ona w życie na początku listopada.

– Mamy rzeczywiście w naszym kraju i oczywiście w naszym województwie duży problem jeśli chodzi o jakość powietrza – zauważa Antoni Konopka, członek zarządu województwa, który wskazuje, że nasze województwo będzie trzecim – po Małopolsce i Śląsku – regionem z taką uchwałą. Ponadto podobne prawo wdrożyli u siebie już także Czesi.

Choć uchwała obowiązywać będzie od listopada tego roku, to zostawia spory margines czasowy na wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych. Do 1 stycznia 2022 roku wymianie będą podlegać urządzenia wyprodukowane przed 1 stycznia 2008 roku lub nieposiadające tabliczki znamionowej, do 1 stycznia 2024 roku trzeba będzie wymienić piece wyprodukowane w okresie od 2008 do 2012. Kolejna data to 1 stycznia 2026 – wtedy wymianie podlegać będą instalacje wyprodukowane po 1 stycznia 2013 roku, a od 1 stycznia 2028 instalacje spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Natomiast już od tego roku na terenie województwa obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego i paliw wyprodukowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych, paliw stałych wyprodukowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm jest większa niż 15 proc. oraz drewna o wilgotności większej niż 20 %.

Obecnie projekt jest w fazie konsultacji z władzami gmin. Dotychczas – w trakcie konsultacji społecznych – do uchwały zgłoszono prawie 750 wniosków.

Check Also

W Grodkowie rozegrano Mistrzostwa Opolszczyzny Taekwon-do [FOTO]

W Grodkowie odbyły się XI Mistrzostwa Opolszczyzny Taekwon-do. Zawody zgromadziły 499 uczestników z całej Polski.