niedziela , 8 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Parowe perełki zawitały do Wolsztyna

Niesamowite efekty parowe i dźwiękowe podziwiali turyści podczas XXIV zlotu zabytkowych maszyn.

Za nami 24. edycja Parady Parowozów. Do wielkopolskiego Wolsztyna przyjechało 10 zabytkowych lokomotyw parowych czynnych w ruchu pasażerskim. Na terenie istniejącej już od 110 lat parowozowni mogliśmy podziwiać perełki kolejnictwa z Polski, Czech i Niemiec. Najcięższa z nich waży 178, 7 ton, która stacjonuje w Berlinie.

Najdłuższa i najszybsza eksploatowana na świecie lokomotywa parowa osiągająca prędkość 180 km/h do Wolsztyna przyjechała z niemieckiego klubu Lausitzer Dampflok.

Najstarsze pojazdy pochodzące z 1934 roku przeznaczone do transportu górskiego zaprezentował skansen z Chabówki. Równie pięknie zadymiła „Szlachcianka”, czyli czeski parowóz serii 475.179.

Parowozownia w Wolsztynie posiada obecnie 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów a także inne szynowe pojazdy takie, jak dźwig warsztatowy czy pług odśnieżny wyprodukowany w 1883 roku. Jeden z eksponatów obchodzi w tym roku swoje stulecie. Wkrótce parowóz Ok1-359 zostanie wysłany w celu dokonania naprawy rewizyjnej, po jej wykonaniu powróci na szlak i będzie przyciągał miłośników kolejnictwa z całego świata.

Kolejne parady parowozów zaplanowano na 19 sierpnia w Chabówce i 8 września w Jaworzynie Śląskiej.

Film

https://www.youtube.com/watch?v=U07jPJUqjWw

Check Also

Święty Mikołaj przyjechał do Grodkowa na motorze [Zdjęcia, film]

  Na grodkowskim Rynku odbyła się mikołajkowa zabawa. Organizatorzy zaprosili do niej całe rodziny. Kilka …