poniedziałek , 23 Wrzesień 2019
Z ostatniej chwili

Pasażerowie złożyli skargę

szynobus1

UTK nakazał wyłączyć opolski szynobus z ruchu pasażerskiego.

Na tory nie wyjedzie szynobus SA103-003, należący do Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Opolu. Tak zdecydował prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Wszystko przez niesprawną klimatyzację.

W tropikalnych warunkach musieli podróżować mieszkańcy naszego regionu m.in. w dniu 7 sierpnia. Podróżni złożyli skargę zarówno do przewoźnika, jak i Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie, informując o niesprawnej klimatyzacji w pociągu nr 64632 relacji Brzeg – Kędzierzyn-Koźle. Mimo zapowiedzi medialnych przewoźnik nie dostarczył wszystkim podróżnym bezpłatnej wody mineralnej. Opolski Zakład Przewozów Regionalnych w Opolu potwierdził, że wody zabrakło, ale jednocześnie podkreślił, że klimatyzacja działała prawidłowo.

– W toku eksploatacji tego pojazdu stwierdzono, że klimatyzacja na tym pojeździe jest stosunkowo mało wydajna i nie jest to związane z usterką. Natomiast woda dla podróżnych została przekazana do pojazdu SA 103-003 w godzinach rannych i ze względu na panujące upały w tym dniu wszystkie zapasy zostały wydane. Dlatego wody dla podróżnych w późniejszych godzinach już nie było. Zmagazynowanie większej ilości wody w pojazdach szynowych w tak wysokich temperaturach jest niemożliwe, ponieważ może prowadzić to do nadmiernego przegrzania się wody i w konsekwencji zepsucia się jej – przyznaje Jerzy Machnicki, dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Opolu.

Jednak tej opinii nie podzielają kontrolerzy Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie, którzy skontrolowali działanie klimatyzacji we wszystkich pociągach eksploatowanych przez Opolski Oddział Przewozów Regionalnych.

– W wyniku przeprowadzonych działań w dniu 1 września stwierdzono niesprawność klimatyzacji w pojeździe SA103-003. W związku z powyższym pojazd ten został wyłączony z eksploatacji. Ponowne użytkowanie pojazdu przez przewoźnika będzie możliwe po wyeliminowaniu nieprawidłowości – informuje Marcin Radwański z Departamentu Praw Pasażerów UTK.

UTK zapowiedział, iż w dalszym ciągu będzie prowadził kontrolę utrzymania pojazdów w Opolskim Oddziale Przewozów Regionalnych. W szczególności sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów kolejowych oraz zgodność procesu utrzymania taboru z Dokumentacją Systemu Utrzymania.

Check Also

Przyjadą do nas popularni pisarze

Krzysztof Skiba, Maciej Orłoś, Dorota Masłowska, Andrzej Pilipiuk – to jedynie część pisarzy, z którymi …