wtorek , 16 Lipiec 2019
Z ostatniej chwili

Pieniądze dla firm. Inwestuj w bezpieczeństwo pracy

Firmy, które chcą poprawić warunki pracy mogą liczyć na pieniądze z ZUS. Od początku tygodnia można składać wnioski o dofinansowanie sięgające nawet 500 tys. złotych. Kwota dofinansowania będzie dostosowana do liczby pracowników w przedsiębiorstwie.

Konkurs ogłoszony przez ZUS potrwa do 23 sierpnia. Firmy mogą składać projekty, które podniosą bezpieczeństwo i higienę na stanowiskach pracy oraz zmniejszą zagrożenia wypadkami przy pracy czy chorobami zawodowymi. Wybrane projekty będą mogły być realizowane w przyszłym roku, a do podziału dla firm jest niebagatelna pula 50 mln zł.
ZUS pokryje koszty projektów inwestycyjnych i doradczo-inwestycyjnych.

Mała firma – większe wsparcie

– Poziom wsparcia finansowego będzie uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa czyli liczby pracowników, za których firma opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa czyli te zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób, mogą liczyć nawet na 90 procentowe dofinansowanie prognozowanej wartości projektu – podkreśla Emilia Kubat-Matusiak z Centrum Dofinansowania Płatników w Opolu.

Małe firmy, zatrudniające od 10 do 49 osób, mogą liczyć na 80 proc. dofinansowania do szacowanej wartości projektu, te średnie – zatrudniające do 249 osób – na 60 proc., a zakłady pracy, które ubezpieczają powyżej 250 pracowników, na 20 proc. sfinansowania szacowanej wartości projektu.

Nie dla każdego

– Będą liczyć się projekty tylko tych przedsiębiorców, którzy na bieżąco regulują zobowiązania w ZUS, czyli nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz terminowo opłacają podatki. Ważne jest, by firma nie była w stanie upadłości lub w trakcie likwidacji. Przy ocenianiu wniosku sprawdzimy też czy firma ubiegała się już w przeszłości o takie dofinansowanie – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wniosek papierowo i elektronicznie

Przedsiębiorca, który chce otrzymać dofinansowanie, może złożyć wniosek w wersji papierowej i elektronicznej przez stronę www.prewencja.zus.pl Papierową wersję wniosku należy złożyć w dowolnej placówce ZUS lub wysłać na adres: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Centrum Dofinansowania Płatników, ul. Wrocławska 24, 45-701 Opole.

Dokumenty w sprawie konkursu są do pobrania pod adresem www.zus.pl/prewencja

Check Also

Lato Kwiatów 2019. Otmuchów pełen kolorów i zapachów [Zdjęcia]

Tłumy zwiedzających, tony kwiatów i mnóstwo rękodzieł podczas 47. edycji Lata Kwiatów w Otmuchowie. Tradycyjnie, …