czwartek , 5 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

PLK zmodernizuje przejazdy drogowo – kolejowe w Grodkowie

Sygnalizacje świetlne i dźwiękowe, monitoring oraz półrogatki wprowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe.

To główne, ale nie jedyne sposoby podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniu torów i drogi.

Zarządca infrastruktury kolejowej już ogłosił przetarg na modernizację 182 przejazdów w 16 województwach, który zostanie rozstrzygnięty 14 grudnia tego roku. Prace będą prowadzone na 73 liniach kolejowych w całej Polsce, w tym na szlaku nr 288 Nysa – Brzeg.

W samym Grodkowie poprawi się bezpieczeństwo w tych miejscach, gdzie dochodziło najczęściej do wypadków z udziałem aut osobowych i pojazdów szynowych. Chodzi o przejazdy zlokalizowane przy ulicy Warszawskiej oraz Wrocławskiej. Wkrótce w tych lokalizacjach zmieni się oznakowanie.

– Przejazd przy ulicy Warszawskiej w Grodkowie będzie wyposażony w sygnalizację świetlną, półrogatki i monitoring, który po modernizacji zostanie przekwalifikowany z kategorii D do B – wylicza Bohdan Ząbek, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Natomiast przy ulicy Wrocławskiej przejazd będzie wyposażony tylko w sygnalizację świetlną. Ponadto w związku podniesieniem kategorii przejazdowej zostaną zabudowane kontenery SSP, które będą wyposażone w aparaty telefoniczne połączone z sąsiednimi posterunkami ruchu.

Również na wybranych przejazdach wymieniona zostanie nawierzchnia torowa oraz nawierzchnia drogowa w rejonie przejazdu kolejowego.

Oprócz Grodkowa modernizacji doczekają się jeszcze trzy przejazdy znajdujące się w ciągu linii Nysa – Brzeg, na terenie gmin Pakosławice, Skoroszyce i Olszanka. Urządzenia, które zostaną zabudowane pozwolą na podniesienie prędkości pociągów do 120 km/h.

Prace mają ruszyć w 2019 roku. W związku z ich wykonywaniem można się spodziewać utrudnień w ruchu pasażerskim, które zostaną uwzględnione w kolejnych rozkładach jazdy.

Jak poinformowała PKP PLK, inwestycje prowadzone będą w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Wartość całego projektu wynosi około 400 milionów złotych.

Check Also

38. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [Zapowiedź]