wtorek , 21 Maj 2019
Z ostatniej chwili

Pociągi Nysa – Brzeg sporo przyspieszą

nysa11_brzeg2016

120 km/h z Brzegu do Nysy, tyle wyniesie maksymalna prędkość pociągów osobowych, z jaką będą mogły się poruszać za kilka lat po linii kolejowej nr 288.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania – „Rewitalizacja linii kolejowej nr 288 na odcinku Nysa – Brzeg”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

– Wybrany w drodze przetargu wykonawca będzie miał rok na opracowanie dokumentacji dla tej inwestycji, która ma uwzględnić kilka wariantów przyszłej rewitalizacji i zawierać oszacowanie kosztów każdego z nich – informuje Bohdan Ząbek, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Dopiero opracowanie tego studium wykonalności da odpowiedź, co do zakresu prac, jakie będą wykonane oraz ich wartości.

Wiadomo już, że na trasie Nysa – Brzeg będzie trzeba wyremontować mosty oraz wymienić szyny, podkłady i rozjazdy. Przebudowane zostaną też perony jednokrawędziowe w miejscowościach: Myśliczyn, Pakosławice, Skoroszyce, Chróścina Nyska, Stary Grodków, Lipowa Śląska, Czeska Wieś, Olszanka oraz dwukrawędziowy w Grodkowie. Po remoncie nowe perony o długości 85 metrów będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na nich pojawią się wiaty przystankowe, nowe tablice i gabloty informacyjne, ławki oraz kosze na śmieci. PLK zakłada też budowę nowego oświetlenia w technologii LED, przebudowę i likwidację przejazdów kolejowo-drogowych oraz urządzeń sterowania ruchem.

Inwestycja ma zostać wykonana do 2020 roku, po jej wykonaniu skróci się czas przejazdu pociągów towarowych i osobowych. Prędkość rozkładowa dla autobusów szynowych zostanie podniesiona do 120 km/h.

Obecnie 47-kilometrowy odcinek linii jednotorowej niezelektryfikowanej z Nysy do Brzegu szynobusy pokonują w godzinę i dwie minuty.

Check Also

Zagadkowy Grodków – gra terenowa

Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej przygotowała dla mieszkańców oraz wszystkich chętnych do zwiedzania Grodkowa nową atrakcję: …