poniedziałek , 16 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Pokazali, jak udzielać pierwszej pomocy

Zdjęcie 1

Razem z dziećmi bili rekord.

16 października 2015 roku obchodziliśmy „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Wydarzenie ma na celu propagowanie zajęć z pierwszej pomocy wśród społeczeństwa.
W Polsce organizatorem akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w tym dniu prowadzi bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ciągu 30 minut. W 2013 roku w wydarzeniu wzięło udział 83111 osób z 1132 instytucji. W tym roku został pobity rekord. 88444 osób z 1041 instytucji zaangażowało się w obchodzenie tego dnia.
W naszej gminie też przyczyniliśmy się do propagowania resuscytacji krążeniowo- oddechowej i udzielania pierwszej pomocy.
Firma „Auximed” zajmująca się, na co dzień prowadzeniem szkoleń z pierwszej pomocy zorganizowała akcję w Publicznym Zespole Szkół w Jędrzejowie. Przed rozpoczęciem bicia rekordu przypomniano dzieciom podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy – jak się okazało dzięki corocznym spotkaniom dzieci z pracownikami firmy Auximed, było to naprawdę tylko przypomnienie, ponieważ posiadają one bardzo dużą wiedzę z tej tematyki. Spowodowało to wielką radość i dumę dla organizatorów, że ich praca nie idzie na marne. 33 dzieci, 3 nauczycieli, 2 ratowników medycznych i 1 pielęgniarka nieprzerwanie od godziny 12:00 do 12: 30 prowadziło resuscytację krążeniowo- oddechową.
Nauka i bicie rekordu zostały połączone z dobrą zabawą. Uczniowie Publicznego Zespołu Szkół w Jędrzejowie mogą teraz z dumą powiedzieć, że umieją udzielać pierwszej pomocy i przyczynili się do pobicia rekordu.
Udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo ważne i powinno być upowszechniane w każdy możliwy sposób. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do akcji dołączy się jeszcze więcej uczniów i szkół z naszej gminy i razem będziemy mogli pobić kolejny rekord.

Mgr Artur Pieczonka
Ratownik Medyczny
Specjalność Medycyna Ratunkowa

 

Check Also

Grodków wspomina 13 grudnia 1981 [Zdjęcia]

Dziś w Grodkowie odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.