poniedziałek , 23 Wrzesień 2019
Z ostatniej chwili

Policjanci nie mają czym jeździć

NIK skontrolował policyjną flotę. Funkcjonariusze jeżdżą pojazdami, które już dawno powinny być wycofane z użytkowania – czytamy w najnowszym raporcie.

Flota transportowa policji liczy blisko 22 tys. pojazdów i jest bardzo zróżnicowana pod względem marek. W latach 2015-2016 co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. Zdecydowana większość jednostek policji (23 z 25) nie dysponowała sprzętem transportowym na poziomie odpowiadającym ustalonym normom.

– Policja wciąż ma za mało pojazdów służbowych w stosunku do potrzeb. Znaczna część tych radiowóz, które są jest znacznie wyeksploatowana. Co siódmy pojazd spełnia kryteria do wycofania, ale wiele z nich wciąż jeszcze porusza się po drogach – informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. – Średni wiek używanych samochodów osobowych wynosi około 7 lat, a terenowych niemal osiem. Np. ¼ radiowozów przejechała ponad 200 tysięcy kilometrów.

Na Opolszczyźnie kontrolerzy NIK odwiedzili jednostki policji w Namysłowie oraz Prudniku. W pierwszej stwierdzono, że na koniec grudnia 2016 roku kryteria do wycofania z użytkowania spełniało siedem pojazdów. Przypomnijmy, że tylko w ubiegłym roku Komenda Powiatowa Policji w Brzegu wyłączyła z eksploatacji aż siedem aut i o pomoc w zakupie nowych musiała prosić samorządy gminne.

W większości skontrolowanych komend nie zapewniono także terminowego przekazywania pojazdów do badań technicznych. Zdarzały się przypadki, że dopuszczano do ich użytkowania, pomimo braku aktualnych wpisów potwierdzających sprawność pojazdów w dowodach rejestracyjnych.

Check Also

Pokój Numer 3 wystąpi na Blues Party w Grodkowie

Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Blues Party”, który …