piątek , 24 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Poznaj sylwetki uczestników festiwalu Muzyczna Jesień 2017

Już w piątek 17 listopada ruszają koncerty konkursowe w ramach Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych „Muzyczna Jesień”. Festiwal potrwa trzy dni, podczas, których zobaczycie szeroki repertuar wykonywany w kilkunastu gatunkach, różnoraki zestaw instrumentów oraz wystawę zdjęć festiwalowych. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami uczestników tegorocznej edycji Muzycznej Jesieni.

A.P.A.M.A.U – wrocławski zespół, który tworzą: Witek Abramowicz – perkusista, Grzegorz Bandurowski – gitarzysta, Michał Jurkiewicz – basista, Jacek Fabianowicz – wokalista, Piotr Karoliszyn – gitarzysta. Powstał w 2010 roku. Prezentuje muzykę rock i grunde.  Artyści grają głośno i dobrze. Od pewnego czasu także równo, co rzadkie wśród zespołów rockowych. Na scenie zawsze ich nosi, więc średnio nadają się na „posiadówki” przy świecach i kadzidełkach. Nienawidzą muzycznej tandety, więc jej nie grają. Są wierni swoim mocno rockowym ideałom i nie w głowie im jakiekolwiek metamorfozy. Do tej pory zagrali ponad 100 koncertów, podczas, których supportowali m.in. Comę, Luxtorpedę, Cochise, The Toobes i Farben Lehre, a także zgarnęli sporo nagród na rozmaitych przeglądach. Do tej pory wydali 2 płyty, które nie doczekały się jeszcze słabej recenzji, a zawarty na pierwszej z nich utwór „Somehow” koił uszy milionów słuchaczy w całej Polsce, za sprawą premiery na antenie radiowej Trójki (podczas audycji Zaraz Wracam). Nieustannie pracują nad nowym materiałem, który na bieżąco prezentowany jest na koncertach.


IM FANKI TIM – zespół tworzą: Izabela Możdżeń – wokalistka, Przemek Orłowski – perkusista, Krzysiek Nartowski – basista, Jarek Majewski – gitarzysta, Bartek Ziętara – klawiszowiec. Powstał w 2013 roku, w Trzebnicy. Muzycy opierają swoją twórczość na energii funky. Od pierwszych prób zespołu główne jego nastawienie to praca nad własnym repertuarem. Owocem wspólnych muzycznych zmagań na próbach jest powstanie siedmiu autorskich utworów, do których tekst napisał znany bluesman Tadeusz Bogucki. W utworach granych przez zespół można znaleźć elementy jazzu, soulu, R&B, bluesa a nawet muzyki klubowej. Na koncertach grupy Im Fanki Tim możemy usłyszeć zarówno autorskie kompozycje, jak i również znane standardy jazzowe, funkowe i bluesowe. W 2014 roku zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany „Krótki Film”.


BLACK DRUMS ICON – zespół powstał w Brzegu, który tworzą: Mariusz Piecuch – bębniarz, Piotr Szpryngiel – bębniarz, Stefan Żeton – basista, Tomasz Kafel –instrumenty strunowe. W tym roku wydał pierwszą płytę zatytułowaną, „Rhythm Of The Roots”. Pięcioosobowy zespół wprowadzi Cię w tajniki rytmu przy pomocy własnoręcznie wytwarzanych bębnów. Spotkanie z brzeskimi muzykami gwarantuje niezapomniane wrażenia, uzyskanie nowych umiejętności i świetną zabawę.
Grupa bębniarzy wykonuje muzykę Afrykańsko-Etniczną. Połączyła ich wspólna pasja do muzyki. Powtarzalność i rytm są integralnymi, fundamentalnymi elementami rzeczywistości doświadczanej przez ludzi. Następstwo dnia i nocy oraz pór roku, bicie serca czy cykliczność płynów to jedynie niektóre przykłady tego wszechobecnego fenomenu, którym jest rytm.


VERMIS – łódzki zespół, który tworzą: Greg Ramirez Garcia – wokalista, Bartłomiej Dulewicz – gitarzysta, Mateusz Jeremus – gitarzysta, Mateusz Urbaniak – basista, Michał Wysocki – bębniarz. Powstał w 2015 roku. Tworzy muzykę w gatunkach: Thrash/Groove/Heavy. Jest gotowy do grania koncertów przed szeroką, co najmniej kilkutysięczną widownią. Artyści mają wszystko, czego potrzeba do sukcesu, czyli świetnego i czującego klimat frontmana, talent muzyczny, są charakterystyczni i dobrze się czują na scenie. Anglojęzyczne teksty dają szansę dotarcia również do zagranicznych odbiorców. Muzycy są dobrze znani grodkowskiej publiczności, bowiem w 2016 roku zdobyli III miejsce na Muzycznej Jesieni. Również na koncie mają sporo innych prestiżowych nagród zdobytych m.in. na festiwalach Rock May Festival 2017, Rock Battle of Barcja 2017, New York Festiwal 2016/2017, Free Art from Poland 2017, VII Ostrów MazRock Festival 2016, Konfrontacje Muzyczne Tomaszów Mazowiecki 2017.


FREEKS – zespół powstał w Łodzi, który tworzą: Katarzyna Kubus – wokalistka, Michał Karkusiński – klawiszowiec, Piotr Musiał – perkusista, Tomasz Wiktorowicz – gitarzysta, Kuba Lipiński – basista, Marek Maciejewski – saksofonista, Mateusz Sumera – saksofonista. Ilu ludzi, tyle inspiracji. Przez Freeks przewinęło się około 15 muzyków, ale każdy z nich pozostawił tu cząstkę tego, co mu w duszy grało. Grupa wykonuje muzykę w gatunkach: Funk, Pop, Disco. Na początku był chaos. Próby w fabryce oraz koncerty dla znajomych i rodziny. Potem doszła sekcja dęta, powstawały nowe utwory, zawsze po polsku i z rockowo – funkowo – discowym zacięciem. I tak przez 13 lat. Później artyści wzbogacili swoją muzykę o elektroniczne brzmienia. Również na koncie mają pierwszy dojrzały muzycznie album zatytułowany „Freeks – Owo”.


LOREM – zespół pochodzi z Sulmierzyc, który tworzą: Mateusz Guzowski – wokalista, Jan Klupś – wokalista/gitarzysta, Dawid Sekula – wokalista/gitarzysta, Michał Bochniak – basista, Dawid Rettig – klawiszowiec, Bartek Błaszczyk – perkusista, Krystian Błaszczyk – trębacz, Mateusz Kaczmarek – saksofonista i Jakub Karpiński – puzonista. Liczący dziewięć osób młody zespół powstał w 2015 roku. Ich styl to szeroko pojęty pop-rock. Wokalistą zespołu jest Mateusz Guzowski – finalista VII edycji programu TVN „MAM TALENT” (II miejsce) oraz półfinalista programu TVP2 „THE VOICE OF POLAND”. Artyści są doskonale znani grodkowskiej publiczności, bowiem w 2016 roku na Muzycznej Jesieni zdobyli wyróżnienie. Ich utwór „Liczą się chwile” przez pięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów w radiu Sygnały. Obecnie muzycy pracują nad wydaniem debiutanckiego krążka.


DREAMHEART – zespół pochodzi z Rzeszowa, który tworzą: Kamil Rejman – wokalista/gitarzysta, Eryk Szczepaniec – gitarzysta, Mateusz Jastrzębski – perkusista, Jakub Trałka – basista. Powstał w 2014 roku. Grupa wykonuje muzykę w gatunkach: pop/rock. Muzycy swoją karierę rozpoczynali od koncertów w liceum. W tym okresie zapoznawali się ze swoim brzmieniem. Inspirują się takimi twórcami, jak: All Time Low, Paramore, Blink-182, The Beatles, Green Day oraz 5 Seconds of Summer. W tym roku nagrali krążek zatytułowany „Paper Hearts”.

AJANA MUSICA – duet pochodzący z Kołobrzegu. Tworzą go Agnieszka i Krzysztof Grabowscy. Ich muzyka to połączenie śpiewu intuicyjnego z dźwiękami gasdrum (instrumenty wykonywane własnoręcznie), fletów, perkusjonaliów, z wykorzystaniem nowoczesnej techniki LOOP. Przede wszystkim ma ona na celu zrelaksować słuchaczy, wprowadzać równowagę, pobudzać kreatywność i działać terapeutycznie na wielu poziomach. Muzyka zespołu Ajana Musica chce zabrać swoich słuchaczy w podróż do wnętrza samego siebie. Łagodne dźwięki trafią do podświadomości bez udziału Twoich myśli, co sprawi, że praca z oczyszczaniem i uwalnianiem tego, co niepotrzebne, będzie bardzo efektywna. W ten sposób odkryjesz melodie swojej duszy.


MILCZENNIK – zespół pochodzi z Warszawy, który tworzą: Andrzej Szczirij – wokalista pochodzący z Rygi (Łotwa), Adam Domagalik – gitarzysta, Tomek Załucki – akordeon, Andrzej Ostrowski – basista i Marcin Sekuła – perkusista. Powstał w 2015 roku. Grupa w swojej muzyce łączy folk z miejską melancholią, a wysoki dźwięk mandoliny z subwooferowym brzmieniem akordeonu i kontrabasu. Wszystko to skropione jest osobistymi tekstami.


PAV.LOVE.SKY – zespół pochodzi z Wrocławia, który tworzą: Paweł Melski – wokalista/ gitarzysta, Damian Wojda – gitarzysta, Łukasz Rosiński – klawiszowiec, Paweł Mrocheń – basista, Radek Pilarz – perkusista. Powstał w 2014 roku. Grupa wykonuje muzykę w gatunkach: soft rock, electronic, indie pop oraz acoustic. Nieodłącznym dopełnieniem instrumentów jest szybko wpadający w ucho, aksamitny głos wokalisty i założyciela grupy – Pawła. Dzięki tym wszystkim składowym piosenki swoim klimatem z pewnością bardziej przypominają te „zza oceanu”, aniżeli tworzone przez rodzimych artystów. Muzycy w czerwcu 2016 roku wydali płytę zatytułowaną „’91”, z której utwory do dziś są grane w wielu rozgłośniach regionalnych.


SMUTNE PIOSENKI – pochodzą z Poznania, które tworzą: Iza Polit – wokalistka, Michał Ruksza – pianista, Paulina Frąckowiak – basistka, Jakub Szwarc – perkusista. Powstały w 2015 roku. Grupa wykonuje muzykę w gatunkach: jazz/ elektro/ folk/ pop. Smutne Piosenki mogą być durowe i mollowe, wolne i szybkie, liryczne i energetyczne. Oczyszczają i pocieszają, hipnotyzują i się snują, oczarowują i odczarowują. Płyną prosto z serca i prosto do serca trafiają. Artyści zagrają na Muzycznej Jesieni w Grodkowie dzięki „Dzikiej karcie”, którą otrzymali od dyrektora OKiR w dniu 16 marca 2017 roku podczas XXVII edycji Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu.


PÓKI, CO – pochodzi z Srebrnej Góry, który tworzą: Ela Rojek – wokalistka, Jarek Bieliński – gitarzysta i Dalibor Drčelić – basista. Grupa wykonuje autorskie kompozycje opierając się na poezji oraz wierszach. Serbski gitarzysta basowy dodaje nowych kolorów widzeniu muzycznej przestrzeni zarówno przez autorów, jak i fanów.  W ich repertuarze można odnaleźć muzyczne nawiązania do nurtu „Krainy Łagodności”. Podczas ich koncertu usłyszymy muzykę w gatunkach: reggae, folk, blues, jazz.


BODY PACKAGE – zespół pochodzi z Zawadzkiego, który tworzą: Karolina Sawicka – wokalistka/ gitarzystka, Paweł Patyniak – wokalista/ gitarzysta, Wojtek Piotrowski – gitarzysta, Szymon Opas – basista, Paweł Breguła – perkusista, Jakub Wollny – perkusista. Powstał w 2015 roku. Artyści wykonują muzykę z pogranicza trip hopu, post-rocka i ambientu. Na koncie mają demo „Just” (lipiec 2016) oraz EP „Just Don’t Disappear In Silence” (grudzień 2016). Muzyka Body Package inspirowana jest twórczością takich wykonawców, jak: Massive Attack, Portishead, How To Destroy Angels, Wye Oak, Cult Of Luna, Blindead oraz Daughter.


DINOSAURS ARE DEAD – zespół pochodzi z Krakowa, który tworzą: Wojtek Budzyn – wokalista/ gitarzysta, Grzegorz Dubiel – gitarzysta, Łukasz Duraj – perkusista, Sylwia Łudzik – basistka. Dinosaurs Are Dead to rockowy meteoryt, który spadł na Ziemię w 2015 roku, gdzieś w okolicach Krakowa. Podobnie jak w przypadku katastrofy tunguskiej, nikt nie wie do końca, co się właściwie wydarzyło, ale naoczni świadkowie mówili o intrygującym wokalu, młodzieńczej energii, nieskrępowanej ekspresji i całkowicie nowej, jakości na polskiej scenie muzycznej. Najprawdopodobniej żaden dinozaur nie przeżył momentu uderzenia.

ELENOR GREY – zespół pochodzi z Poznania, który tworzą: Alan Garstecki – wokalista, Marcin Łatko – basista, Jacek Idźkowski – gitarzysta, Jarek Majer – gitarzysta, Daniel Maliszewski – perkusista. Powstał w 2012 roku. Obrany kierunek, którego zespół nie chce definiować, zaowocował mieszanką kilku stylów muzyki gitarowej. Artyści inspiracje czerpią ze wszystkiego, co powoduje u nich ciary. Nie chcą kopiować ani naśladować, dążą do tego, aby uzyskać własne, niepowtarzalne brzmienie i styl. Ich lista osiągnięć jest długa. Wygrali m.in. takie festiwale, jak: Radegast Liheń 2015 w Czechach, Parkowa Fest 2015 w Radomiu, Bitwa Kapel III w Zielonej Górze oraz Kulminacje 2014 w Poznaniu.

KLEZZ JEZZ – zespół pochodzi z Krakowa, który tworzą: Iwona Karcz – wokalistka, Marta Rubik – wiolonczelistka, Julia Amirova – pianistka pochodząca z Ukrainy, Zofia Trystuła-Hovhannisyan – obój/ duduk, Piotr Wojnarowski – basista, Denis Amirov – perkusista pochodzący z Ukrainy. Powstał w 2014 roku. Twórczość zespołu to mieszanka muzyki klezmerskiej, etnicznej oraz jazzu. Ich repertuar obejmuje kompozycje autorskie, a także znane i lubiane utwory we własnych opracowaniach. To właśnie niebanalne, dopracowane aranżacje wyróżniają ten zespół. Skład wykonuje utwory instrumentalne oraz piosenki w języku jidysz, polskim, ukraińskim oraz niemieckim.

REGGAESIDE – zespół pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego, który tworzą: Karol Olszewski – wokalista, Przemysław Olszewski – klawiszowiec, Mateusz Deredas – basista, Remek Kreński – perkusista, Jacek Kopowski – gitarzysta, Maciej Gburczyk – gitarzysta, Krzysztof Kasprowicz – saksofonista, Bartłomiej Żółtowski – trębacz. Powstał w 2012 roku. Grupa porusza się głównie w klimatach reggae, rock, ska i funk. Występowała w finale 9. edycji programu „Must be the music”, a także w Telewizji Polskiej w programie „Opolskie Przeboje”.

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …