czwartek , 5 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Poznali uroki Zakopanego

zakopane-2016r-009

Uczniowie na Zielonej Szkole.

Od 25 do 28 października 2016 r. uczniowie klasy 2b i 2g Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Lompy w Grodkowie przebywali na Zielonej Szkole w Zakopanem wraz z opiekunami p. Sylwią Gajewską, p. Beatą Dudą oraz p. Danutą Ułasewicz

Do Zakopanego! Te słowa padły we wrześniu z ust uczniów kl. 2b i 2g. Październik zbliżał się wielkimi krokami. Zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich uczniów 25 października – dzień wyjazdu. Po przypomnieniu regulaminu, zapakowaniu bagaży do autobusu oraz pożegnaniu z rodzicami, o godz. 9:15 wyruszyliśmy luksusowym autokarem Biura Podróży OPAWY z Głuchołaz w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do Zakopanego. Dla wszystkich uczniów była to pierwsza, daleka podróż bez rodziców. ( siedmio- i ośmiolatki).

Mieszkaliśmy w Willi „U Kasi” położonej na Olczy, malowniczej dzielnicy Zakopanego. Zaraz po przybyciu i zakwaterowaniu podziwialiśmy piękne widoki z naszych okien. Po obiedzie wybraliśmy się do Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo na Olczy os. Piszczory przepięknie wkomponowanego w tatrzański krajobraz. Tam bardzo serdecznie przywitał nas proboszcz ks. mgr Jerzy Grzyb, który nas pobłogosławił i życzył wspaniałych chwil podczas pobytu na Zielonej Szkole. Następnie ks. mgr Jacek Hareńczyk przeprowadził piękną lekcję katechezy oraz zapoznał uczniów z historią świątyni. Maluszki były pod wielkim wrażeniem, gdyż bryła kościoła składa się z pięciu segmentów nierównej wysokości, które oglądane z boku przywołują na myśl złożone do modlitwy dłonie. Projekt architektoniczny nawiązuje też do stromizny dachów góralskich oraz do strzelistych szczytów tatrzańskich. Na pożegnanie i pamiątkę spotkania dostaliśmy od księdza Cudowne Medaliki. Dzieci serdecznie podziękowały za duchowe spotkanie.

Po pierwszej nocy w nowym miejscu wszyscy o godz. 9.00 stawili się na pysznym śniadaniu, po którym wyruszyliśmy na zaplanowaną wycieczkę.

Głównym punktem tego dnia była Gubałówka. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu kolejką.  Już sam przejazd nowoczesnym wagonikiem na Gubałówkę dostarczył niezapomnianych wrażeń. Później wspaniały widok na Tatry i znajdujące się u stóp Gubałówki – Zakopane. Po wjeździe na szczyt kolejką linowo-terenową, na górnej polanie Gubałówki czekało nas wiele atrakcji, można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego, ale to nie wszystko – każdy z nas znalazł coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się liczne stragany z pamiątkami. Dzieci zaopatrzyły się w prezenty, kupując dla swoich bliskich pamiątki Podhala- ciupagi, kapcie i inne ludowe upominki. Spacer grzbietem Gubałówki był nie tylko wspaniałym relaksem, ale dał również możliwość oglądania przez cały czas panoramy Tatr.

Odwiedzając Zakopane, właściwie nie sposób nie odwiedzić Krupówek. Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum. To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta. Spacerując głównym deptakiem Zakopanego zatrzymaliśmy się przy Pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego. Uczniowie wysłuchali krótkiej historii nt. hrabiego. Dowiedzieli się, iż W. Zamoyski kupił na licytacji spore tereny w Tatrach i na Podhalu. W Zakopanem czynnie uczestniczył w działalności miejscowych organizacji, wspierał także finansowo liczne działania społeczne. Doprowadził do uruchomienia linii kolejowej Chabówka – Zakopane, przyczynił się znacznie do wygrania sporu z Węgrami o Morskie Oko.

Każdy dzień pobytu w Zakopanem przynosił maluszkom wiele wrażeń. Podziwialiśmy piękno stolicy polskich Tatr.

Byliśmy również w malowniczo położonej miejscowości Chochołów, u stóp Tatr Zachodnich. Tam znajduje się nowoczesny kompleks basenów Chochołowskie Termy- największe termy na Podhalu. Niezwykła architektura, wielkość obiektu robiły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Byliśmy również na całodniowej wycieczce z przewodnikiem górskim p. Andrzejem Gąsienicą- Józkowym szlakiem Doliny Kościeliskiej. Jest to szlak prowadzący przez jedną z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich. Rozpoczyna się w Kirach – osiedlu leżącym w obrębie miejscowości Kościelisko. Tak też rozpoczęliśmy naszą wycieczkę, zaczynając w Kirach, a idąc w kierunku Polany Pisanej. Tam pozwoliliśmy sobie na chwilę odpoczynku i spożycie posiłku. Każdy z nas był zaopatrzony w prowiant prawdziwego turysty, czyli : kanapki, wodę, owoce i coś słodkiego. Wędrówka ta dostarczyła nam mnóstwa wrażeń. Piękna, słoneczna pogoda oraz zdyscyplinowani, mali turyści zainspirowali lekką zmianę trasy wycieczki. Pan przewodnik zadecydował, iż dzieci poradzą sobie z podejściem pod górę i gdy doszliśmy do rozgałęzienia szlaków, podjęliśmy decyzję, iż pójdziemy czarnym szlakiem do Smreczyńskiego Stawu. Jest to niezwykle urokliwe miejsce warte obejrzenia. Tam zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Idąc dalej drogą, doszliśmy na Małą Polanę Ornaczańską, gdzie znajduje się schronisko „Ornak”. Dalej szlaki prowadzą już tylko na grań gór wysokich. W schronisku pokrzepiliśmy się ciepłą herbatą, a na deser niektórzy z nas skosztowali przepysznej szarlotki. Odpoczęliśmy po trudach wędrówki i spędziliśmy leniwie czas ciesząc się widokiem otaczających gór. Wszystko to zarejestrowaliśmy na kadrach aparatu fotograficznego. Do pensjonatu wróciliśmy późnym popołudniem. Wieczorem odbyła się dyskoteka. Był to czas niecierpliwie oczekiwany przez dzieci, ponieważ w szafach wisiały piękne stroje przywiezione z domu specjalnie na tę okazję. Zjawiskowy wygląd, (stroje , fryzury, makijaże) wszystkich uczestników wprowadził w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć. Niestety, radosna zabawa dobiegła końca. Następnego dnia czekały na nas nowe atrakcje. Wcześnie rano, tuż po śniadaniu odwiedził nas baca. Przywiózł kilka gatunków sera oraz żurawinę. Uczniowie zaopatrzyli się w smakołyki. Nadszedł czas powrotu do domu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach. Tam odwiedziliśmy Multimedialne Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy w pięknej lekcji poświęconej życiu Jana Pawła II. Odwiedzając Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach, mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać miejsce, w którym rozpoczęła się historia przyszłego papieża Jana Pawła II. Właśnie tu stawiał on swoje pierwsze kroki , poznawał świat i ludzi.

Dzięki multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000 m2 powierzchni zapoznaliśmy się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II. Następnie poszliśmy na „kremówki papieskie”. Słynne papieskie kremówki, nie sposób im się oprzeć.

Podczas pobytu na Zielonej Szkole mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr i Zakopanego. Dzięki wspaniałej pogodzie program Zielonej Szkoły został w pełni zrealizowany. Ten wyjazd pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki. Spędzony w ten sposób czas stanowił również niezwykłą przygodę i niezapomniane wrażenia. Wszyscy poczuliśmy klimat oraz bliskość tatrzańskiej przyrody.

Pragnę szczególnie podziękować wszystkim Rodzicom ucz. kl.2b i 2g za wzorowe przygotowanie dzieci do spotkania z najwyższymi górami Polski. To dzięki Waszemu współudziałowi, Wasze pociechy mogły spędzić piękne chwile i zachować niezapomniane wrażenia. Dzieciom za dyscyplinę, wzorową postawę, rozwagę, odwagę, determinację i bezpieczeństwo.

Nauczycielom p. Sylwii Gajewskiej, p. Danucie Ułasewicz za wszelkie starania włożone w realizację projektu, sumienną i rzetelną pracę, zaangażowanie, wytrwałość, odpowiedzialność i ciepłe słowa.

Państwu Zofii i Franciszkowi Stachoniom, p. Katarzynie Stachoń- Groblowy właścicielom willi, za gościnę, niezwykłą atmosferę i pyszną domową kuchnię oraz panu Andrzejowi Gąsienicy- Józkowemu przewodnikowi tatrzańskiemu za pokazanie najpiękniejszych miejsc oraz za wyjątkowe i niezapomniane chwile na szlaku.

W Tatry przyjeżdża się tylko raz… potem się już tu tylko wraca.

Autor: Beata Duda

Check Also

38. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [Zapowiedź]