środa , 29 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Przed nami remont stadionu

boisko1_Starowice2014

Piłkarze zagrają w Starowicach Dolnych na nowej murawie.

To już pewne. W przyszłym roku Starowice Dolne będą miały pełnowymiarowy stadion wraz z zadaszonymi trybunami i pełną infrastrukturą.

Pomysł na modernizację istniejącego boiska w Starowicach Dolnych, na którym odbywają się rozgrywki państwowe zrodził się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu gminy Grodków. Zdaniem działaczy klubu LZS Starowice remont obiektu jest konieczny, ponieważ nie spełnia on obecnie wymogów narzuconych przez Polski Związek Piłki Nożnej.

– Mamy dzisiaj aż sześć drużyn, w tym cztery młodzieżowe, a mecze i treningi musimy rozgrywać w innych miejscowościach. W okresie zimowym w dwóch prywatnych autach wozimy sprzęt piłkarski, a do treningów trzeba wynajmować boiska ze sztuczną nawierzchnią w Brzegu czy Opolu, co generuje dodatkowe koszty. A do rundy wiosennej drużyna musi się odpowiednio przygotować. Jeśli chodzi o stadion miejski w Grodkowie, to tam nie trenujemy, bo musimy się pomieścić z tamtejszym GKS–em – tłumaczy Dariusz Gajewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grodkowie.

Podczas obrad 23 września większość radnych zdecydowało o przesunięciu pieniędzy z programu budowy dróg w gminie i przeznaczeniu dwóch milionów złotych  na kompleksową modernizację boiska. Jednak nie wszystkim ten pomysł się spodobał. Część radnych uważa, że są w gminie ważniejsze inwestycje i zarzucają niegospodarność w wydatkowaniu publicznych pieniędzy.

– Dlaczego IV-ligowy klub nie może promować gminy grając dalej w Grodkowie na miejskim stadionie, którego roczne utrzymanie wynosi ponad 150 000 zł, a który prawie wcale nie jest wykorzystywany – pytał radny Paweł Byjos. – Obecnie mówi się o kosztach rzędu 50 000 zł rocznie, ale patrząc na koszta utrzymania stadionu w Grodkowie myślę, że spokojnie mogą one wzrosnąć do 100 000 zł. Zamiast budować stadion przeznaczmy środki na rozwój placówek edukacyjnych w naszej gminie poprzez budowę boisk i sal gimnastycznych przy szkołach. Takich obiektów brakuje m.in. w Kopicach i Kolnicy, gdzie dzieci ćwiczą na szkolnych korytarzach.

– Koszty utrzymania tego boiska będą podzielone pomiędzy gminą a klubem, który będzie ponosił wydatki związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracowników zajmujących się konserwacją obiektu. Na pewno koszty utrzymania tego obiektu będą znacznie mniejsze w porównaniu do stadionu w Grodkowie, ze względu na inną infrastrukturę o niepełnym oświetleniu i mniejszej powierzchni. Boisko będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszej gminy, bo ich najwięcej mamy w naszych zespołach, szczególnie młodzieżowych. Także sami mieszkańcy naszego sołectwa uznali, że taka inwestycja jest potrzebna i w 2013 roku środki z Funduszu Sołeckiego przeznaczyli na realizację tej inwestycji. Natomiast w budżecie gminy na 2015 rok zapisaliśmy środki w wysokości 40 tysięcy złotych, które zostaną przekazane na sporządzenie dokumentacji, w celu późniejszej budowy sali gimnastycznej w Kolnicy oraz boiska wielofunkcyjnego w Lipowej. Więc to nie jest tak, że problemu nie widzimy. Sukcesywnie kolejne miejscowości będą zyskiwały nowe bazy sportowe – odpiera zarzuty Gajewski.

Ogrodzone i oświetlone boisko z całym zapleczem sanitarnym ma być gotowe do końca sierpnia 2016 roku. Trybuny na 200 miejsc będą zadaszone. Dodatkowo zostaną wykonane ścieżki i drogi dojazdowe wraz z parkingiem. Pieniądze na realizację tej inwestycji będą pochodzić z dwóch źródeł. Gmina Grodków zabezpieczyła w budżecie 2 miliony złotych. Kolejny milion złotych dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki, które pozytywnie zaopiniowało 78. nadesłanych wniosków z całego kraju. Projekt grodkowskiego magistratu w ramach tegorocznego naboru do programu Rozwoju Kultury Fizycznej został sklasyfikowany na 13. miejscu. Resort dotacje przekaże w dwóch transzach: 119 tys. zł w 2015 roku oraz 881 tys. zł w 2016 roku. Samorządowcy liczą, że nastąpią oszczędności w trakcie kolejnych procedur, a modernizacja istniejącego kompleksu sportowego będzie kosztować znacznie mniej niż zakładano.

– Przed przetargiem kosztorys na budowę stadionu w Grodkowie opiewał na kwotę 5, 7 mln zł, a ostatecznie zrealizowaliśmy tą inwestycję za 3,8 mln zł. Więc podobnie może być w przypadku realizacji tego zadania w Starowicach Dolnych – informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Magistrat już czeka na oferty firm. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 12 października. 

Check Also

PGNiG Puchar Polski Mężczyzn. Druga runda eliminacyjna – Olimp Grodków vs Miedź Legnica

W środę 15 stycznia o godz. 19:00, w Grodkowie odbędzie się mecz w ramach II …