poniedziałek , 30 Marzec 2020
Z ostatniej chwili

Ruszyła budowa fabryki Austrotherm w Grodkowie [Zdjęcia]

Nowa fabryka w strefie ekonomicznej w Grodkowie ma kosztować 25 milionów złotych i produkować będzie styropian. Znajdzie w niej pracę kilkadziesiąt osób.

Dzisiaj w strefie ekonomicznej przy ulicy Wrocławskiej oficjalnie rozpoczęto budowę nowego zakładu, który zajmować się będzie produkcją i sprzedażą najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych ze styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS), które są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.

– Cieszymy się, że pojawił się kolejny, konkretny inwestor w naszym mieście. Prowadziliśmy z nim rozmowy ponad rok a dzisiaj symbolicznie mogliśmy wbić łopaty pod inwestycję, na którą mieszkańcy czekali wiele lat. Powstaną kolejne miejsce pracy, ale nie tylko w tym miejscu. W ostatnim czasie został zagospodarowany węzeł autostradowy Przylesie, gdzie powstały 2 stacje paliw. Teraz inwestor deklaruje, że w najbliższym czasie wybuduje w tym miejscu myjnie. Również zamierzamy usprawnić komunikację z pozostałymi działkami, które znajdują się w grodkowskiej strefie ekonomicznej. W tej chwili opracowywany jest projekt, a w najbliższym czasie będziemy chcieli przebudować drogę – informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Na ponad 2,5-hektarowej działce stanie budynek produkcyjny, który pomieści zautomatyzowaną linię produkcyjną, laboratorium, magazyny oraz część administracyjno-biurową. Zakład ma być gotowy w sierpniu 2020 roku, a wyprodukowane produkty zaczną wyjeżdżać z niego we wrześniu 2020. To będzie trzeci, ale budowany od podstaw zakład Austrotherm w Polsce. Pierwszy znajduje się w Oświęcimiu a kolejny ma swoją siedzibę w Skierniewicach.

– W związku z brakiem dostępnego wolumenu, szczególnie w rejonie południowej Polski, postanowiliśmy wybudować fabrykę w Grodkowie. Po analizie oraz spotkaniach w różnych regionach i miejscach, w Grodkowie dostrzegliśmy taką życzliwość ludzi, która nas przekonała do tego, że warto tutaj zainwestować. To jest niezwykle ważne, żeby ludzie chcieli sobie nawzajem pomagać a tu poczuliśmy, że mamy wsparcie – podkreśla Anna Śpiewak, prezes Zarządu Austrotherm Sp. z o.o. – Na początku stopniowo będziemy ruszać z rekrutacją pracowników. W pierwszym momencie zależy nam, aby zatrudnić osobę, która będzie szefem nowego zakładu w Grodkowie. W kolejnym etapie będziemy poszukiwać osoby z doświadczeniem w obsłudze klienta, operatorów maszyn, w tym mile są widziane osoby posiadające wykształcenie mechaniczne bądź elektryczne. Również będziemy potrzebować pracowników na magazyn z uprawnieniami na wózek widłowy.

Koszt budowy fabryki szacowany jest na 25 milionów złotych. Budową obiektu zajmuje się firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Początkowo znajdzie w nim pracę około 15 osób. Inwestor deklaruje, że będzie dobierał i poszukiwał kolejnych pracowników, jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia produkcji. W pierwszym etapie grodkowski zakład Austrotherm będzie pracował w systemie jednozmianowym.

Austrotherm posiada 22 zakłady produkcyjne w 11 krajach: Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Niemcy, Chorwacja, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry, Turcja. Obrót grupy wynosi 359 milionów euro. Firma Austrotherm Sp. z o.o. powstała w 1993 roku i wchodzi w skład austriackiego koncernu SIH.

 

Check Also

Zgłaszanie Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego

Dostojni Jubilaci, obchodzący w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego, pragnę poinformować, że z okazji Waszego …