sobota , 7 Grudzień 2019
Z ostatniej chwili

Spotkanie z góralską kulturą

Pod Tatrami górale z całego świata prezentują swoją tradycję, muzykę, taniec, stroje, rzemiosło i kuchnię.

W Zakopanem trwa 49. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W tym roku pogoda nie rozpieszcza turystów. Ulewne opady deszczu wpłynęły na zmianę organizacji wielu ciekawych wydarzeń. Zabrakło barwnego korowodu, który co roku przechodził przez Krupówki, za to prezentacje zespołów i koncerty przeniesiono do namiotu cyrkowego.

– To wydarzenie od niemal 50 lat jest wspaniałą okazją, by wzbogacić wakacyjny wypoczynek o wyjątkowe spotkanie z góralską kulturą oraz niezwykłymi ludźmi, którzy z wielką pasją i zamiłowaniem tworzą piękną oprawę i atmosferę festiwalu – tłumaczy Leszek Dorula, burmistrz miasta Zakopane. – W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest dziecko i jemu poświęcona jest międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Dziecko w kulturze tradycyjnej”.

W festiwalowej wiosce na Górnej Równi Krupowej możemy spotkać 14 zespołów zagranicznych z: Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji, Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago).

Podczas dziewięciodniowej imprezy górale rywalizują o Parzenicę Góralską, Zbyrkadło, Sabałowe Gęśle, Ciupagę ze Zbyrkadłami oraz Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Również nie brakuje imprez towarzyszących takich, jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu czy Wystawa Owczarków Podhalańskich. Z bogatą ofertą wystawców można także się zapoznać podczas kiermaszu sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Festiwal potrwa do 25 sierpnia.

https://www.youtube.com/watch?v=5Pba5zXrHhc

Check Also

Święty Mikołaj przyjechał do Grodkowa na motorze [Zdjęcia, film]

  Na grodkowskim Rynku odbyła się mikołajkowa zabawa. Organizatorzy zaprosili do niej całe rodziny. Kilka …