sobota , 25 Styczeń 2020
Z ostatniej chwili

Startuje jubileuszowa edycja Muzycznej Jesieni w Grodkowie

W tym roku świętujemy 50-lecie festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne, który rozpocznie się już w najbliższy piątek 22 listopada i potrwa aż trzy dni. Do Grodkowa przyjedzie ponad 70 artystów z sześciu województw.

Doroczne święto muzyki, co roku obfituje w ciekawe koncerty i wydarzenia. Do tegorocznych koncertów półfinałowych spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń zakwalifikowanych zostało 20 kapel. Do Grodkowa przyjadą artyści m.in. z Łodzi, Wrocławia, Nysy, Krakowa, Tych, Poznania, Katowic i Nowego Sącza. W składzie jednego z zespołów zobaczymy perkusistę pochodzącego z Turcji. Muzycy reprezentować będą województwa – Dolnośląskie, Opolskie, Wielkopolskie, Małopolskie, Śląskie i Łódzkie. Pierwszego z uczestników tegorocznego festiwalu poznaliśmy już w marcu 2019 roku. Podczas XXIX edycji Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu dziką kartę otrzymała wrocławska kapela – ÄLSKAR. Dzika karta jest przyznawana przez dyrektora Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie od 2017 roku. Wcześniej otrzymały ją zespoły: „Smutne Piosenki” z Poznania oraz „FMxD” z Wrocławia.

Podczas trzydniowego festiwalu publiczność usłyszy najróżniejsze gatunki muzyczne, począwszy od dominującego w tym czasie rocka, aż po blues, jazz, R&B, soul, metal, reggae czy muzykę alternatywną. W sali grodkowskiego Domu Kultury przy ulicy Kasztanowej, co pół godziny muzycy będą walczyć o nagrody rzeczowe oraz finansowe.

W niedzielę 24 listopada przekonamy się, kto wygra profesjonalną sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole, która jest przyznawana od 2016 roku. W poprzednich latach nagrodę Radia Opole wyśpiewały zespoły: „Charles Pakowsky” z Wrocławia, „Body Package” z Zawadzkiego i „Kagyuma” z Wrocławia. W legendarnym studiu M opolskiej rozgłośni w 1980 roku płytę nagrała grupa TSA, która taką nagrodę otrzymała na grodkowskim przeglądzie. Na tym krążku znalazło się sześć instrumentalnych utworów: „Pierwszy Stefek”, „Chłopak z gór”, „Zrzynka”, „51 KG”, „Pierwszy Jasiu” i „Pierwsza spółka”. Nagrane piosenki bardzo szybko zyskały uznanie fanów w całym kraju. Dla zaczynających karierę muzyków była to najcenniejsza nagroda, jaką otrzymali od Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia.

W ciągu dwóch dni na scenie zobaczymy ponad 70 artystów, którzy nie tylko po raz pierwszy debiutują na krajowym rynku muzycznym, ale także mają już za sobą liczne konkursy i festiwale, udział w telewizyjnych programach muzycznych czy wydane krążki debiutanckie. Po niedzielnym koncercie laureatów wystąpi Marek Raduli – gitarzysta, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny. Dawniej grał na gitarze i perkusji w jednym z pierwszych składów TSA. Związany był też z zespołami: Banda i Wanda, Bajm oraz Budka Suflera. Od jesieni 2013 roku współpracuje z Anią Wyszkoni (była wokalistka grupy Łzy). W Grodkowie prowadził wielokrotnie warsztaty muzyczne. Nagradzany był na Muzycznej Jesieni w latach 1978-1979.

Wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych jest darmowy a imprezę oprócz sponsorów wspierają także lokalne samorządy: Urząd Marszałkowski w Opolu, Urząd Gminy Grodków oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Muzyczna Jesień to znana i bardzo dobrze wypracowana marka w całym kraju. Zarówno wśród zespołów, które chcą zaistnieć na polskiej scenie muzycznej, jak i za sprawą gwiazd debiutujących w poprzednich latach na grodkowskim festiwalu oraz zasiadających w jury. Pierwszy festiwal odbył się w 1969 roku a debiutowali na nim m.in.: Lady Pank, TSA, Kamil Bednarek, Ewelina Lisowska oraz zespoły Elżbiety Zapendowskiej.

– Byliśmy wówczas takimi dzieciakami z wielkimi marzeniami. Ledwo uzbieraliśmy na paliwo, żeby dojechać z naszym sprzętem na przegląd do Grodkowa i pamiętam, że całą wygraną poświęciliśmy, żeby to paliwo spłacić i tego busa, którego wynajęliśmy. Oczywiście nikt z nas się nie poddawał. Cały czas robiliśmy swoje. Wierzyliśmy, że kiedyś będziemy mogli zajmować się muzyką zawodowo. Cieszę się, że po tylu latach mogliśmy powrócić do Grodkowa, gdzie wiele rzeczy się zaczęło i jesteście na pewno częścią mojej historii – wspomina Ewelina Lisowska, dwukrotna laureatka Muzycznej Jesieni.

Z kolei w jury zasiadali m.in.: Paweł Kukiz, Janusz Kondratowicz, śp. Lech Terpiłowski, Waldemar Orłowski oraz Janusz Niekrasz. W 2017 roku za konsekwencję w realizacji przedsięwzięcia, festiwal Muzyczna Jesień w Grodkowie otrzymał wyróżnienie w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2017 – Certyfikat OROT”.

 

Zespoły, które zagrają na Muzycznej Jesieni 2019 w Grodkowie:

Piątek – 22.11.2019r. , godz. 18:00

 1. UŚWIT – WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 2. AUTOPOJAZD – OPOLE – WOJ. OPOLSKIE
 3. PORAŻENI – KAMIENNA GÓRA – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 4. ZGUBIENI W INTENCJACH – OPOLE – WOJ. OPOLSKIE
 5. KRĄG – LUDWIKOWICE KŁODZKIE – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 6. SOFII – WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 7. WHITE DEER – GOLESZÓW/ BIELSKO-BIAŁA/ PYSKOWICE – WOJ. ŚLĄSKIE
 8. SNOWBLIND – KATOWICE/CZĘSTOCHOWA – WOJ. ŚLĄSKIE
 9. ŁUNY – ŁÓDŹ – WOJ. ŁÓDZKIE
 10. SUCK MY GLOVE – OLEŚNICA/WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

Sobota – 23.11.2019r., godz. 16:00

 1. MOYRA – WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 2. EEMME – WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 3. KRIS ROMSKI – NYSA – WOJ. OPOLSKIE
 4. DŻAMAN – KRAKÓW – WOJ. MAŁOPOLSKIE
 5. ÄLSKAR – WROCŁAW – WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
 6. ELOI – TYCHY – WOJ. ŚLĄSKIE
 7. GLASSPOP – POZNAŃ – WOJ. WIELKOPOLSKIE
 8. INCLUSION – KRAKÓW – WOJ. MAŁOPOLSKIE
 9. MOB – NOWY SĄCZ – WOJ. MAŁOPOLSKIE
 10. ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN – ŚREM/POZNAŃ – WOJ. WIELKOPOLSKIE

Niedziela – 24.11.2019r., godz. 16:00

Koncert laureatów oraz koncert zespołu Marek Raduli SQUAD.

 

M U Z Y C Z N A  J E S I E Ń – Z D J Ę C I A   A R C H I W A L N E 

Zespół TSA, od lewej: Stefan Machel – gitara, Janusz Niekrasz – bass i Andrzej Nowak – gitara. Ze zbiorów S. Wieczorka.

Z archiwum Muzycznej Jesieni. Na fotografii grodkowski zespół MAKYO w składzie, od lewej: Zdzisław Szatanik – gitara, Jerzy Kaczanowski – gitara, Jan Sowa – perkusja, Stanisław Wieczorek – basista.

Z archiwum Muzycznej Jesieni – jury festiwalu, od lewej: Paweł Kukiz – wokalista, Janusz Lizoń – właściciel agencji koncertowej i kontrabasista Filharmonii Opolskiej, Tomasz Dragan – dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej, Stanisław Wieczorek – ówczesny dyrektor Domu Kultury w Grodkowie, Andrzej Mrowiec – perkusista zespołów Maanam i Laboratorium, Bożenka Kozaczyk – kulturoznawca z Krakowa.

Marek Grechuta na koncercie towarzyszącym podczas IX Muzycznej Jesieni

W Grodkowie.

Zespół „Starguardmuffin”  z Brzegu. Na zdjęciu pierwszy od lewej – Kamil Bednarek, który w Grodkowie wystąpił w latach 2008-2009.

Ewelina Lisowska na grodkowskim przeglądzie wystąpiła wraz z zespołem „Nurth” z Dobroszyc. Dwukrotnie zdobyli III miejsce w 2009 i 2011 roku.

Check Also

28. Finał WOŚP od kulis w Warszawie [Zdjęcia]

Styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to miesiące przygotowań i pracy wielu zaangażowanych ludzi. W …