poniedziałek , 21 Październik 2019
Z ostatniej chwili

Stop pożarom traw. Strażacy apelują o ostrożność

W poniedziałek 20 sierpnia grodkowscy strażacy interweniowali przy ulicy Krakowskiej w Grodkowie. Nieznany sprawca podpalił trawę na łące. W akcji gaśniczej brały udział dwa zastępy JRG PSP z Grodkowa oraz OSP Tarnów Grodkowski.

Strażacy apelują, aby nie palić trawy. W tej chwili panuje susza i wystarczy naprawdę niewiele, by taki pożar wyrządził duże szkody dla środowiska oraz ludzi. Za taki wyczyn grożą wysokie kary.

W roku ubiegłym w Polsce powstało 125.892 pożarów, z czego 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32% wszystkich odnotowanych pożarów – informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. – Najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru to 47 minut.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

 

Check Also

Wybory Parlamentarne 2019. Kandydaci do Sejmu i Senatu [Lista]

Wybory parlamentarne 2019 – oto wszyscy kandydaci do Sejmu i Senatu, na których zagłosują mieszkańcy …