czwartek , 22 Sierpień 2019
Z ostatniej chwili

Sulisław: niezwykła wystawa tułowickiej porcelany w bibliotece

porcelana2

Cała kolekcja liczy prawie 3,5 tysiąca eksponatów.

W bibliotece hotelowej obok zabytkowego pałacu w Sulisławiu można oglądać część zbiorów ceramiki tułowickiej powstałej na przestrzeni ponad stu lat funkcjonowania wytwórni. Jak podkreślił właściciel kompleksowego hotelu Jerzy Bar, jest to jedyna na świecie tak duża i kompletna kolekcja wyrobów z Tułowic, która pokazuje stylistyczne i technologiczne przemiany od początku istnienia tułowickiego zakładu, aż po współczesność.

– Dzisiaj fabryka już nie istnieje, ale porcelana przetrwała. W bibliotece na szybko zaprezentowaliśmy na razie część zbiorów, ponieważ jeszcze nie udało nam się na tyle skompletować drewnianych szaf, które będą wybite odpowiednim materiałem, a następnie oświetlone. W tej chwili pracujemy nad ekspozycją pozostałej części kolekcji, a także wydaniem katalogu – mówi Jerzy Bar, właściciel pałacu w Sulisławiu, w którym mieści się obecnie pięciogwiazdkowy hotel.

Na ekspozycję składają się prawdziwe dzieła sztuki wytworzone w Wytwórni Wyrobów Ceramicznych w Tułowicach. Jej wyroby cechowały: wyjątkowo odważna kolorystyka, asymetryczny kształt i nowoczesne dekoracje. To często były zestawy obiadowe, na których przeważały motywy kwiatowe i plastyczne.

– To wyjątkowa wystawa nie tylko ze względu na bogactwo zbiorów, ale też na fakt, że jest to jedna z najbardziej znanych marek w tej dziedzinie, a porcelanowe naczynia powstawały właśnie na Opolszczyźnie. Możemy tutaj podziwiać wszystkie okazy z różnych okresów od 1810 do 1945 roku, które kupowaliśmy zarówno od osób prywatnych, jak i na aukcjach internetowych – dodał Bar.

Uwagę przyciągają serwisy składające się z kilkunastu elementów. Zawierają one m. in. filiżanki do kawy, herbaty i czekolady, muszelki do serwowania lodów, czajniki, miseczki i różnego rodzaju talerze. Warto również zobaczyć niepowtarzalne zegary umieszczone w środku porcelany. Dodatkowo ekspozycję wzbogacają porcelanowe figurki przedstawiające m. in. ludzi i zwierzęta.

Check Also

Sulisław: w zabytkowej stodole powstała nowoczesna hala sportowa [Zdjęcia]

Hala sportowa powstała na terenie kompleksu hotelowego Pałacu Sulisław. Pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne znajduje się w …