poniedziałek , 17 Czerwiec 2019
Z ostatniej chwili

Świąteczny klimat na wrocławskim Rynku

j2 (Kopiowanie)

Do 22 grudnia potrwa jarmark bożonarodzeniowy.

– Naszym zamiarem jest stworzyć atrakcję turystyczną, która przyciągnie wiele osób na wrocławski rynek. I tak się właśnie dzieje. Tłumy ludzi podziwiały widowiskowy korowód zatytułowany „W krainie bajek i baśni”, a przed nami jeszcze pokaz rzeźbienia w lodzie, rozświetlenie choinki, parady z mikołajem i reniferem Rudolfem czy koncert orkiestry dętej. To są wydarzenia, które odbywają się w weekendy. Natomiast w tygodniu jest czas na spokojne zakupy, kiedy jest mniej zwiedzających – mówi Mariusz Gurgul, organizator Jarmarku. – Jeśli chodzi o wystawców, to w tym roku mamy ich około 150. Przyjechali do nas goście m.in. z Francji, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi oraz Węgier.

Znakiem rozpoznawalnym wrocławskiej imprezy świątecznej są charakterystyczne kubki w kształcie buta, do którego jest nalewany gorący napój. Co roku organizatorzy zmieniają kolor kubka, na którym dochodzą nowe napisy, tak, aby miał on wartość kolekcjonerską. Można go nabyć w domku pod krasnalem, świątecznym wiatraku i domku kominkowym. Sprzedawana w nich jest gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzane wino, a także grzany cydr z cynamonem.

Warto zajrzeć do drewnianych domków, w których znajdziemy regionalne produkty z całego świata. Popularnością cieszą się pierniki, wyroby czekoladowe, suszone owoce, wędliny, nalewki, hiszpańskie pączki, góralskie sery oraz miody. Oprócz ozdób świątecznych i żywności znajdziemy także odzież, ceramikę artystyczną, zabawki, rękodzieło, koce czy ręcznie wykonane świece. W tym roku w modzie są przedmioty, które nawiązują do ostatnich produkcji kinowych. Wystawcy w swojej ofercie mają m.in. pierniki, pokrowce na telefon, czapki, zabawki, balony, na których znajdziemy bohaterów amerykańskiego filmu animowanego „Minionki”.

Każdy z turystów może nabyć pamiątki z tegorocznego kiermaszu. Kowal wykuje nam imienną podkowę na szczęście, a mincerz wybije monety z wizerunkiem krasnala prezentusia. Na deptakach można spotkać krasnali, które chętnie pozują do zdjęć, a te można znaleźć na stronie internetowej organizatora jarmarku.

Handel wszystkich produktów odbywa się na prawie całym Rynku, ulicy Świdnickiej oraz Oławskiej. Potrwa do 22 grudnia.

Check Also

Konkurs na produkt regionalny „Dobre bo lokalne”

Uprzejmie informujemy, iż w ramach projektu współpracy pt. „Dobre bo lokalne” ogłoszono konkurs skierowany do …