czwartek , 22 Sierpień 2019
Z ostatniej chwili

Świąteczny klimat na wrocławskim Rynku

j2 (Kopiowanie)

Do 22 grudnia potrwa jarmark bożonarodzeniowy.

– Naszym zamiarem jest stworzyć atrakcję turystyczną, która przyciągnie wiele osób na wrocławski rynek. I tak się właśnie dzieje. Tłumy ludzi podziwiały widowiskowy korowód zatytułowany „W krainie bajek i baśni”, a przed nami jeszcze pokaz rzeźbienia w lodzie, rozświetlenie choinki, parady z mikołajem i reniferem Rudolfem czy koncert orkiestry dętej. To są wydarzenia, które odbywają się w weekendy. Natomiast w tygodniu jest czas na spokojne zakupy, kiedy jest mniej zwiedzających – mówi Mariusz Gurgul, organizator Jarmarku. – Jeśli chodzi o wystawców, to w tym roku mamy ich około 150. Przyjechali do nas goście m.in. z Francji, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi oraz Węgier.

Znakiem rozpoznawalnym wrocławskiej imprezy świątecznej są charakterystyczne kubki w kształcie buta, do którego jest nalewany gorący napój. Co roku organizatorzy zmieniają kolor kubka, na którym dochodzą nowe napisy, tak, aby miał on wartość kolekcjonerską. Można go nabyć w domku pod krasnalem, świątecznym wiatraku i domku kominkowym. Sprzedawana w nich jest gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzane wino, a także grzany cydr z cynamonem.

Warto zajrzeć do drewnianych domków, w których znajdziemy regionalne produkty z całego świata. Popularnością cieszą się pierniki, wyroby czekoladowe, suszone owoce, wędliny, nalewki, hiszpańskie pączki, góralskie sery oraz miody. Oprócz ozdób świątecznych i żywności znajdziemy także odzież, ceramikę artystyczną, zabawki, rękodzieło, koce czy ręcznie wykonane świece. W tym roku w modzie są przedmioty, które nawiązują do ostatnich produkcji kinowych. Wystawcy w swojej ofercie mają m.in. pierniki, pokrowce na telefon, czapki, zabawki, balony, na których znajdziemy bohaterów amerykańskiego filmu animowanego „Minionki”.

Każdy z turystów może nabyć pamiątki z tegorocznego kiermaszu. Kowal wykuje nam imienną podkowę na szczęście, a mincerz wybije monety z wizerunkiem krasnala prezentusia. Na deptakach można spotkać krasnali, które chętnie pozują do zdjęć, a te można znaleźć na stronie internetowej organizatora jarmarku.

Handel wszystkich produktów odbywa się na prawie całym Rynku, ulicy Świdnickiej oraz Oławskiej. Potrwa do 22 grudnia.

Check Also

Sulisław: w zabytkowej stodole powstała nowoczesna hala sportowa [Zdjęcia]

Hala sportowa powstała na terenie kompleksu hotelowego Pałacu Sulisław. Pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne znajduje się w …