czwartek , 24 Październik 2019
Z ostatniej chwili

Światowe Dni Młodzieży. U grodkowskich rodzin nocuje 45 pielgrzymów

SONY DSC

Do gminy Grodków przybyli mieszkańcy Republiki Czeskiej.

Do Grodkowa przyjechali w środowe popołudnie 21 lipca. Zostali zakwaterowani przez 17 rodzin z Kobieli i Grodkowa. Tam pozyskiwali nowe znajomości i poznawali kuchnię sąsiadów.

– Oczywiście rodzin, które chcą przyjąć gości z innych krajów było znacznie więcej. Mamy stworzoną listę rezerwową, ponieważ przygotowaliśmy się na przyjęcie aż 120 pątników. Jednak różne okoliczności przyczyniły się do tego, że jest ich zdecydowanie mniej niż zakładano, ale to i tak jest duża grupa młodzieży szkolnej, która przybyła do gminy Grodków m.in. z Náklo, Ołomuńca i Šternberka – przyznaje Sławomir Sobstel, opiekun grupy czeskiej. – Do tej imprezy przygotowywaliśmy się już od roku. Mamy około 50-osobową grupę wolontariuszy z terenu grodkowskiego, która aktywnie pracuje i opiekuje się gośćmi z sąsiedniego państwa. Również nie mamy problemu z komunikacją, ponieważ byliśmy przygotowani na różne narodowości. W tym przypadku obydwa języki, polski i czeski, są dla nas zrozumiałe i bardzo podobne do siebie, aczkolwiek trzeba bardzo uważnie zwracać uwagę na pewne słówka, które w czeskim znaczeniu mogą oznaczać coś zupełnie innego i nieprzyjemnego.

Czeska grupa już uczestniczyła w grze terenowej, podczas, której poznała lokalne zabytki, odwiedziła najważniejsze instytucje kulturalne, a także spotkała się z burmistrzem Grodkowa.

– Światowe Dni Młodzieży są dużym i niezwykłym wydarzeniem zapisującym się w historii Polski, ale dla naszego regionu przynoszą także wiele korzyści. Jest to doskonała okazja do promocji naszego miasta i turystki z nim związanej. Tylu młodych ludzi z sąsiedniego kraju dawno ta sala nie widziała – powiedział tuż po spotkaniu z czeskimi gośćmi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. – Cieszymy się, że mogliśmy finansowo wesprzeć to przedsięwzięcie, dzięki temu autobusy mogą Was zawieźć na kolejne wydarzenia odbywające się w Kobieli, Nysie czy na Górze Świętej Anny.

Pielgrzymi będą przebywać w Grodkowie do niedzieli 24 lipca, a dzień później udadzą się na główne obchody ŚDM do Krakowa. W piątek wezmą udział w drodze krzyżowej, która przejdzie ulicami miasta, a w niedzielę uczestniczyć będą w pikniku rodzinnym.

Check Also

Fuszerka na ścieżce rowerowej prowadzącej do Sulisławia i Gałązczyc [Zdjęcia]

Liczy sobie ponad pięć kilometrów długości, ma 3 m szerokości, kosztowała ponad 1,7 mln złotych. …