wtorek , 12 Listopad 2019
Z ostatniej chwili

Święto plonów w gminie Grodków [Zdjęcia, film]

Prezentacje grup dożynkowych oraz wieńców uwitych z kłosów zbóż, ziół, kwiatów i owoców uświetniły tegoroczne święto plonów zorganizowane w niedzielę 25 sierpnia w Grodkowie. Najpiękniejszą koronę żniwną przygotowało sołectwo Gola Grodkowska, które będzie reprezentować gminę Grodków na Dożynkach Wojewódzkich w Lewinie Brzeskim (8 września).

W sobotę 24 sierpnia odbyły się koncerty pod hasłem „Muzyczne Pożegnanie Lata”. Jako pierwszy na scenie wystąpił Tomasz „Kowal” Kowalski wraz zespołem, zwycięzca czwartej edycji programu „Must Be The Music”. Po nim pojawiła się Ewelina Lisowska, znana doskonale grodkowskiej publiczności ze swoich debiutanckich występów na festiwalu Muzyczna Jesień w 2009 i 2011 roku.

– Byliśmy wówczas takimi dzieciakami z wielkimi marzeniami. Ledwo uzbieraliśmy na paliwo, żeby dojechać z naszym sprzętem na przegląd do Grodkowa i pamiętam, że całą wygraną poświęciliśmy, żeby to paliwo spłacić i tego busa, którego wynajęliśmy. Oczywiście nikt z nas się nie poddawał. Cały czas robiliśmy swoje. Wierzyliśmy, że kiedyś będziemy mogli zajmować się muzyką zawodowo. Cieszę się, że po tylu latach wracamy do Grodkowa, gdzie wiele rzeczy się zaczęło i jesteście na pewno częścią mojej historii – wspomina Ewelina Lisowska, dwukrotna laureatka Muzycznej Jesieni.

Tradycyjnie, jak co roku niedzielne ludowe święto rozpoczęło się od mszy świętej i korowodu dożynkowego, który był w tym roku skromniejszy w porównaniu do poprzednich lat. Również koron było mniej, bowiem w tym roku susza była bardzo dotkliwa dla grodkowskich rolników. Wciąż są szacowane straty w uprawach.

W parku obok Ośrodka Kultury i Rekreacji mogliśmy zobaczyć występy Orkiestry Dętej z Żelaznej a także koncerty ludowych grup wokalnych m.in. z Kopic, Jeszkotli i Głębocka. Po nich rozpoczęła się biesiada zatytułowana „Baba z chłopem”. Grodkowskie święto plonów zakończył występ grupy „Sami”, znanej z hitu „Lato 2010”, z refrenem „Słońce świeci nad nami…”.

Wyniki konkursów:

  1. Najładniejsze i najciekawsze stoisko ustawione podczas dożynek.

I miejsce – Wojsław

II miejsce – Przylesie Dolne

III miejsce – Lipowa

  1. Najciekawsza oprawa korowodu dożynkowego.

I miejsce – Głębocko

II miejsce – Jeszkotle

III miejsce – Starowice Dolne

  1. Najpiękniejsza korona żniwna.

I miejsce – Gola Grodkowska

II miejsce – Tarnów Grodkowski

III miejsce – Gnojna

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

Fuszerka na ścieżce rowerowej prowadzącej do Sulisławia i Gałązczyc [Zdjęcia]

Liczy sobie ponad pięć kilometrów długości, ma 3 m szerokości, kosztowała ponad 1,7 mln złotych. …