niedziela , 17 Luty 2019
Z ostatniej chwili

Tomasz Greniuch ponownie odwiedzi Grodków

t_greniuch1

Autor dwóch książek o zbrodni UB w Starym Grodkowie znów odwiedzi nasze miasto.

Tym razem historyk opowie o najnowszych odkryciach IPN-u w Starym Grodkowie, które opisał w kolejnej książce – „Pod komendą Bartka”.

Z autorem będzie można się spotkać 1 września o 17 w grodkowskiej Izbie Pamięci.

Jak jednak zapewnia dyrektor grodkowskiej biblioteki – Alicja Biesaga, ci którzy nie będą mogli być obecni w tym terminie, mogą wziąć udział w organizowanym następnego dnia spotkaniu autora z młodzieżą. Godzina rozpoczęcia nie została jeszcze ustalone, toteż należy śledzić informacje na plakatach.

„Bartek”, czyli kpt. Henryk Flame zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, 3 maja 1946 rok defilował w Wiśle ze swoim oddziałem, dla uczczenia zakazanego przez komunistyczną władzę narodowego święta. Pod pozorem amnestii, ubecja zwabiła we wrześniu 1946 co najmniej 167 żołnierzy z podległych mu oddziałów i wywiozła ich do wsi Barut oraz właśnie Starego Grodkowa, gdzie ubecy wspólnie z NKWD-zistami dokonali na nich mordu. Zbrodnie te nazywane są dziś przez część historyków „Opolskim Katyniem”, a prawda o nich wyszła na światło dzienne dopiero w ostatnich latach. Do tej pory nie znamy wszystkich szczegółów tej haniebnej plamy na kartach polskiej historii.

W sobotę 3 września w Starym Grodkowie odbędą się także uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.

Check Also

IV Sesja Rady Miejskiej w Grodkowie

Zobacz program obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Grodkowie. Kadencja 2018-2023.