wtorek , 12 Listopad 2019
Z ostatniej chwili

Utrata wicestarosty będzie znacząca dla gminy Grodków

Utrata wicestarosty będzie znacząca dla gminy Grodków
Utrata wicestarosty będzie znacząca dla gminy Grodków

Podczas tegorocznych wyborów samorządowych i w wyniku dalszych negocjacji koalicyjnych gmina Grodków straciła dwóch reprezentantów na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Najpierw z mandatem radnego wojewódzkiego po 12 latach pożegnał się Józef Śliwa. Teraz po raz pierwszy nasz samorząd utracił stanowisko wicestarosty brzeskiego.  Taki podział stanowisk jest tym bardziej zaskoczeniem dla mieszkańców gminy Grodków, która jest największą miejsko-wiejską gminą w powiecie brzeskim, a w samym Grodkowie znajduje się dużo jednostek podległych powiatowi.

– Byłem przekonany, że koalicja będzie wyglądać zupełnie inaczej, czyli, że Platforma Obywatelska będzie współrządzić z Polskim Stronnictwem Ludowym. Te jednak wolało otrzymać stanowisko wicestarosty. Taki układ sił w powiecie jest dla mnie nowością. Fakt, że zyskaliśmy jeden mandat więcej, ale utrata stanowiska wicestarosty jest znacząca dla Grodkowa i może nieść za sobą negatywne skutki. Jednak mam nadzieję, że szeregowi radni z Grodkowa będą działać ponad podziałami bez uprawiania polityki i dogadają się przy rozstrzyganiu ważnych dla mieszkańców decyzji. W tej kadencji kluczowymi dla nas zadaniami do rozwiązania są: termomodernizacja Domu Dziecka w Strzegowie oraz przebudowa drogi powiatowej z Strzegowa do Jaszowa. Będziemy dążyć do tego, aby te inwestycje zostały w końcu zrealizowane – mówi Ryszard Jończyk, były wicestarosta brzeski. 

O podziale funkcji i rozdaniu stanowisk koalicjantom decydowało tylko ich doświadczenie.

– Wybierając Wicestarostę bierze się pod uwagę to, czy jest to osoba kompetentna, doświadczona i nadająca się na te stanowisko, a nie to, z jakiej gminy pochodzi. To, że Wicestarosta nie pochodzi z terenu Gminy Grodków w żaden sposób nie będzie wpływało na to, jak władze powiatu będą ją traktowały. Gmina Grodków nie będzie w żaden sposób pomijana. Będziemy traktować Grodków tak samo, jak każdą inną gminę. Nigdy nie odwracaliśmy się od Grodkowa i nie traktowaliśmy problemów tej gminy w sposób marginalny i tak będzie w dalszym ciągu – komentuje wybór swojego zastępcy Maciej Stefański, Starosta Brzeski. 

Jednak o braku doświadczenia u Ryszarda Jończyka mówić nie można, który na stanowisku wicestarosty pracował przez osiem lat. Teraz będzie pracował, jako szeregowy opozycyjny radny.

Podczas pierwszej sesji rady powiatu brzeskiego radni zdecydowali, że trzeci raz z rzędu powiatem będzie rządzić Maciej Stefański. Zastępcą szefa brzeskich struktur PiS został Jan Golonka z PSL. W koalicji będzie 14 radnych, a w opozycji 7. Jeśli chodzi o grodkowskich radnych, to podział funkcji kształtuje się następująco: Natalia Demska – zastępca przewodniczącego rady, Tomasz Róża – członek zarządu, Tomasz Zeman – członek komisji rozwoju i gospodarki, Ryszard Jończyk – członek komisji oświaty, kultury i sportu oraz Jan Bort – przewodniczący komisji budżetowej.

 

 

Check Also

Grodkowianie świętowali Niepodległość [FOTO, WIDEO]

– Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy – wybrzmiało chwilę po 11:00 na grodkowskim …