czwartek , 17 Październik 2019
Z ostatniej chwili

W lecie uważaj na owady

2

Gniazda agresywnych owadów można spotkać na strychach, czy w stodołach.

– Owady, które nie są niepokojone, nie są też agresywne. Dlatego nie należy się zbliżać do ich gniazd a tym bardziej ich niszczyć, czy zaklejać otwór wlotowy. Odsunięcie się na kilka metrów od gniazda, czy roju agresywnych owadów, powinno uspokoić owady a nam zapewnić bezpieczeństwo – tłumaczy bryg. Adam Janiuk, rzecznik Opolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

W przypadku, gdy takie owady zadomowią się w naszym sąsiedztwie, warto zastanowić się nad usunięciem ich gniazda. Należy jednak pamiętać, że Straż Pożarna zajmuje się takimi przypadkami jedynie wtedy, gdy mogą one sprowadzić zagrożenie dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się i dzieci. Strażacy usuwają także gniazda z budynków administracji państwowej i samorządowej oraz z miejsc, gdzie mogą przebywać duże grupy osób. Pozostali muszą korzystać z usług prywatnych firm zajmujących się tego rodzaju działalnością. Na terenie Grodkowa działają dwa przedsiębiorstwa oferujące takie usługi.

Co jednak robić, gdy już zostaniemy użądleni? Wszystko zależy od tego, jaki owad nas ukąsił.

Najniebezpieczniejszy jest dla człowieka jad szerszenia. Owad ten potrafi ukąsić nieatakowany. Jego jad zawiera substancje atakujące krew, mięśnie, toksyny rozkładające krwinki i uszkadzające nerki. W przypadku ukąszenia przez szerszenia najlepiej zgłosić się do lekarza. Na obrzęki zastosować okłady z octu.

Uważać należy także na osy. Te owady mogą ukąsić kilkukrotnie. Jad osy zawiera substancje uczulające powodujące rozpad czerwonych krwinek, działa drażniąco na zakończenia nerwów. Po ukąszeniu najlepiej stosować mokre, zimne okłady. Ukąszone miejsce można też zanurzyć w zimnej wodzie.

Natomiast po ataku pszczoły należy pamiętać o wyjęciu żądła (najlepiej przy użyciu pęsety) i zdezynfekowaniu rany. Można także pić roztwór wapna.

W przypadku wystąpienia duszności, zaczerwienienia, kołatania serca i innych niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą to być symptomy uczulenia na jad.

Firmy zajmujące się usuwaniem gniazd niebezpiecznych owadów:

  1. Sudoł Zbigniew Zakład Usługowy. Grodków, ul. Prusa 4 tel. 602310745
  2. Dot i Pest. Grodków, ul. Konopnickiej 11 tel. 728338228

Check Also

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2019: kto wchodzi z opolskich list?

Tak głosowali mieszkańcy Opolszczyzny na 138 kandydatów do Sejmu. Spośród nich mandaty otrzymało 12 osób. …