sobota , 20 Lipiec 2019
Z ostatniej chwili

W stacjach krwiodawstwa dramatycznie brakuje krwi

Potrzebne są wszystkie grupy krwi.

Problemy z krwią pojawiają się co roku latem, kiedy to na drogach jest więcej wypadków, bo panuje większy ruch. Do ratowania ofiar potrzebna jest krew i to często w dużych ilościach. – Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, ale dawców niestety latem znacznie mniej – mówi lek. med. Katarzyna Weiner-Szokalska, kierownik brzeskigo oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. – Najliczniejszą grupą honorowych dawców krwi są uczniowie szkół średnich. A ci oddają mniej krwi już od maja, kiedy to są matury, wycieczki szkolne, a później wakacje.

Według informacji z centrów krwiodawstwa brakuje wszystkich grup krwi, jednak w przypadku Brzegu najbardziej poszukiwana jest krew z grup A i B. – To są najpopularniejsze grupy krwi i zapotrzebowanie na nie jest największe – mówi Katarzyna Weiner-Szokalska. – Krwi jest tak mało, że wydajemy ją tylko do nagłych wypadków, a nie planowanych operacji. Naprawdę apelujemy do wszystkich o oddawanie krwi.

Z powodu deficytu krwi w szpitalach odwoływanych jest część planowych operacji, tych których przełożenie nie niesie zagrożeń dla pacjentów. Wszystko po to, aby uzupełnić niedobory. Pobraną od dawców krew można przechowywać jedynie przez 42 dni. Po tym czasie nie nadaje się ona do użycia, dlatego tak ważne jest, żeby krwiodawcy przychodzili do centrów krwiodawstwa regularnie.

Żeby zostać krwiodawcą, trzeba spełnić kilka warunków. Podstawowym jest wiek, między 18. a 60-65 rokiem życia, dobry ogólny stan zdrowia, brak przewlekłych chorób, waga ciała powyżej 50 kg i ustabilizowane ciśnienie. Każdy kandydat na krwiodawcę przed pobraniem krwi jest szczegółowo badany, bo istotne jest, żeby oddana krew była wolna od chorób, a poza tym, aby zabieg nie zaszkodził krwiodawcy. Istotne jest także, żeby osoby, które zdecydują się oddać krew, w ciągu ostatniego pół roku nie przechodziły operacji chirurgicznych, nie przekłuwały ciała i nie robiły tatuaży.

Przed oddaniem krwi należy się wyspać oraz zjeść śniadanie. Po zarejestrowaniu, rozmowie z lekarzem, wypełnieniu ankiety i pobraniu próbki można oddać krew. W dniu tym należy pić dużo płynów. Osoba, która odda krew w stacji krwiodawstwa, ma prawo do dnia wolnego w pracy, ośmiu czekolad w ramach posiłku regeneracyjnego oraz do zwrotu kosztów dojazdu do stacji.

Check Also

15. Zlot Master Truck [Zdjęcia]

800 tuningowanych pojazdów, 150 tysięcy widzów, 100 firm z różnych branży – trwa kolejna edycja …